Krystyna Pawłowicz kontra Zbigniew Ziobro. „Szczuje pan na mnie”
Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych wprowadziła obowiązek publikacji oświadczeń majątkowych sędziów. Wymóg ten dotyczy także sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Od przepisów jest jeden wyjątek – oświadczenie może być utajnione, jeśli jego publikacja mogłaby spowodować zagrożenie dla sędziego lub jego najbliższych.
Spór o oświadczenia majątkowe
– Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Byłem inicjatorem ustaw wprowadzających jawność oświadczeń majątkowych sędziów, prokuratorów i taki jest mój pogląd. Każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie, w jakim stanowi to prawo. To dotyczy również sędziów Trybunału Konstytucyjnego – powiedział podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.
Słowa ministra sprawiedliwości oburzyły Krystynę Pawłowicz. „Szczuje pan na mnie za to, że zgodnie z prawem uzasadnienie korzystam z możliwości wnioskowania o nieujawnianie mego oświadczenia majątkowego. Zgodnie z prawem. Dlaczego?” – pytała sędzia TK na swoim profilu na Twitterze.
Jaki majątek ma Julia Przyłębska?
29 czerwca Trybunał Konstytucyjny opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenia majątkowe sędziów za 2021 rok. Zgodnie z wymogiem, stan swojego majątku ujawniła prezes TK Julia Przyłębska. Dowiedzieliśmy się więc, że Julia Przyłębska posiada dom o powierzchni 250 metrów kwadratowych, 250 tys. zł oszczędności oraz odłożone 25 tys. euro. Prezes TK musi spłacić 237 tys. zł kredytu hipotecznego i dwa kredyty konsumpcyjne na 55 tys. złotych łącznie. Jej obecny samochód to Skoda Fabia z 2015 roku.
Opinia publiczna wciąż nie pozna jednak majątków pięciorga sędziów TK, w tym Krystyny Pawłowicz.