Stała obecność wojsk USA w Polsce. Wynik sondażu nie pozostawia złudzeń
Podczas szczytu NATO w Madrycie jednym z głównych tematów była rosyjska agresja na Ukrainę. Podjęto na nim decyzję o stałej obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce. Pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl sprawdziła, co na ten temat sądzą ankietowani.
Znaczna większość Polaków popiera tę decyzję. Ponad połowa Polaków popiera ją zdecydowanie (54,6 proc.). Blisko jedna trzecia ankietowanych „raczej popiera” (31,4 proc.). 6,8 proc. raczej nie popiera decyzji o stałej obecności żołnierzy amerykańskich w naszym kraju, a zdecydowanie nie popiera jej tylko 2,3 proc. respondentów. 2,4 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie wiem/trudno powiedzieć”.
Ankietowanych pytano także o to, która ekipa prezydencko-rządowa „ma lepsze i bardziej efektywne relacje ze Stanami Zjednoczonymi". 37,9 proc. badanych wskazało na premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudę. Na drugim miejscu ankietowani wskazali tandem Bronisław Komorowski-Donald Tusk (26,3 proc. wskazań). Nieco ponad 1/5 ankietowanych (21,3 proc.) uznała, że obie ekipy utrzymywały albo utrzymują podobne relacje ze Stanami Zjednoczonymi.
Szczyt NATO w Madrycie. Bezpieczeństwo Polski
Podczas szczytu NATO w Madrycie prezydent USA zapowiedział krok, który bezpośrednio dotyczy Polski. – W Polsce stworzymy stałą kwaterę główną V korpusu armii USA – powiedział Joe Biden. – NATO będzie gotowe sprostać zagrożeniu ze strony wszystkich kierunków, w każdym wymiarze: na morzu, niebie, ziemi. Putin w tej chwili zniszczył pokój w Europie, atakując samą podstawę porządku opartego na zasadach. USA i nasi sojusznicy będą zwiększać wysiłki. Już to robimy, udowadniając, że NATO jest potrzebne dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek – kontynuował prezydent.