Chiny zadały Rosji bolesny cios. Bezprecedensowa sytuacja
Z raportu Green Finance & Development Center na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju, na który powołuje się „Financial Times”, wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Pekin nie zawarł żadnej umowy z rosyjskimi podmiotami w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Z kolei w 2021 r. wartość chińsko-rosyjskich kontraktów wyniosła około 2 mld dol.
Dyrektor centrum Christoph Nedopil Wang wskazał, że groźba sankcji kierowanych przez Zachód pod adresem Rosji mogła zniechęcić Chiny do inwestowania w tym kraju. Zwrócił jednak uwagę, że spowalniając inwestycje w Rosji, Chiny pogłębiły swoje zaangażowanie na Bliskim Wschodzie.
Chiny inwestują w Arabii Saudyjskiej
Według naukowców z Uniwersytetu Fudan jednym z największych beneficjentów BRI stała się Arabia Saudyjska. W pierwszej połowie 2022 r. Pekin zawarł z tym krajem umowy na kwotę około 5,5 mld dol. Z kolei w poprzednim roku Chiny zainwestowały 10,5 mld dol. w projekty budowlane w Iraku. "FT" zwraca uwagę, że umocnienie pozycji Chin na Bliskim Wschodzie następuje po formalnym zakończeniu przez Stany Zjednoczone misji bojowej w Iraku i wycofaniu się z Afganistanu. Gazeta przypomina też, że w tym miesiącu do Rijadu udał się prezydent USA Joe Biden, który obiecał tam, że "nie odejdzie i nie zostawi próżni, którą wypełnią Chiny, Rosja lub Iran".
"Financial Times" podkreśla, że Rosja jest największym beneficjentem uruchomionej w 2013 r. chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, czyli "sztandarowej polityki zagranicznej prezydenta Xi Jinpinga, pomyślanej jako największy na świecie program rozwojowy".