W Polsce przybywa miast. Od przyszłego roku 15 nowych miejscowości
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, 1 stycznia 2023 roku status miasta otrzyma 15 miejscowości. W województwie łódzkim status miasta otrzymał Jeżów, Dąbrowice, Rozprza i Ujazd; w dolnośląskim Miękinia; w małopolskim Książ Wielki i Czarny Dunajec; w mazowieckim Latowicz, Bodzanów, Jastrząb i Jadów, w śląskim Włodowice; w świętokrzyskim Łopuszno i Piekoszów; w wielkopolskim Miasteczko Krajeńskie.
Jak podaje MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Poszerzanie miejskich granic
Kilka już istniejących miast od przyszłego roku poszerzy swoje granice. Są nimi: Brzeg Dolny w woj. dolnośląskim, Małomice w woj. lubuskim, Góra Kalwaria w woj. mazowieckim, Jarocin w woj. wielkopolskim, Cedynia w woj. zachodniopomorskim, Chojna w woj. zachodniopomorskim.
Zmiany w gminach
MSWiA zapowiedziało również, że kilka gmin zmieni swoje granice. Wśród nich jest gmina Domaniów i gminy Wiązów z woj. dolnośląskiego, miasto Sanok i gmina Sanok z woj. podkarpackiego, miasto Słupsk i gmina Słupsk z woj. pomorskiego, miasto Koszalin, gmina Biesiekierz, gmina Manowo z woj. zachodniopomorskiego, gmina Sianów i gmina Mielno z woj. zachodniopomorskiego.
Od 1 stycznia 2024 r. swoje granice poszerzą: miasto Rybnik i miasto Rydułtowy z woj. śląskiego, gmina Ińsko i gmina Kalisz Pomorski z woj. zachodniopomorskiego.