Pożar w Czeskiej Szwajcarii trwa już tydzień. Zaangażowanych 700 strażaków, w tym Polacy
W niedzielę, 24 lipca, na terenie Czeskiej Szwajcarii wybuchł pożar, z którym ogromny problem mają tamtejsi strażacy. Płomienie objęły obszar o powierzchni ponad tysiące hektarów. Ogromnym problemem był brak opadów i silny wiatr, rozrzucający ogień w kolejne miejsca. W sobotę nie jest on już jednak tak intensywny, a dodatkowo w nocy z piątku na sobotę pojawiły się słabe opady deszczu, które minimalnie mogą pomóc w tłumieniu pożaru.
Władze Czech zdecydowały, że w ten weekend rzucą do walki z ogniem dodatkowe siły. Z całego kraju ściągnięto dodatkowych 50 zespołów gaśniczych, liczących 240 strażaków. Obecnie w ogromnej operacji na terenie parku narodowego uczestniczy 700 strażaków, 5 samolotów gaśniczych i 8 śmigłowców, w tym polski S-70i Black Hawk. Z naszego kraju do Czech udali się nie tylko strażacy, ale i policjanci.
Do tej pory jednostki powietrzne pobierały wodę z jeziora Milada, które jest oddalone od pożaru o ok. 30 km. W związku z tym, na zbiorniku wprowadzono zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Niezbędne było również przeprowadzenie ewakuacji kilkudziesięciu mieszkańców gminy Mezna. W ostatnich dniach Czesi stworzyli jednak kilka doraźnych zbiorników z wodą, z których również będą mogły korzystać służby pożarnicze.
Spór o całkowite zamknięcie parku Czeska Szwajcaria
Władze Czech mimo olbrzymiego pożaru nie zdecydowały się na zamknięcie całego terenu. Takiego posunięcia domagała się administracja parku, jednak ze względu na ruch turystyczny burmistrzowie okolicznych gmin apelowali o pozostawienie otwartymi obszarów nieobjętych żywiołem.
– Przemyślałam to bardzo dokładnie i nie będzie całkowitego zamknięcia parku. Jednak po zakończeniu prac likwidacyjnych część obszarów zostanie częściowo zamknięta – oświadczyła czeska minister środowiska Anna Hubáčková.
Czeska Szwajcaria
Park Narodowy Czeska Szwajcaria jest położony w północnej części Czech, tuż przy granicy z Niemcami. Obejmuje powierzchnię ok. 79 km kw. Został utworzony 1 stycznia 2000 r. w celu ochrony unikatowych form skalnych i rozległych obszarów o charakterystycznej krawędziowej rzeźbie terenu.
Pod względem zajmowanego obszaru oraz minimalnego zaludnienia jest unikalnym regionem na skalę europejską. Symbolem Czeskiej Szwajcarii jest największa w Europie naturalna brama skalna – Brama Pravčicka.