„Sugestie są nieprawdziwe”. ABW zabrała głos w sprawie swoich działań wobec handlarza respiratorami
Okoliczności śmierci Andrzeja I., handlarza bronią, który w czasie pandemii, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, miał dostarczyć respiratory, budzą wiele wątpliwości. Ostatecznie z zamówionych 1200 urządzeń dotarło tylko 200, a resort stracił około 50 milionów złotych. Mimo niewywiązania się z umowy mężczyzna pod koniec 2020 r. bez przeszkód wyjechał z kraju. W połowie lipca pojawiła się informacja, że zmarł nagle w Tiranie na zawał. Jego ciało skremowano decyzją rodziny, zanim śledczy dowiedzieli się o jego śmierci. Według ustaleń TVN24 polskie służby nie interesowały się bohaterem afery respiratorowej ani przed, ani po jego śmierci.
Sensacyjne ustalenia „Rz” w sprawie handlarza respiratorami
W poniedziałek „Rzeczpospolita” poinformowała, że realne ściganie Andrzeja I. skuteczne zablokowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z ustaleń gazety wynika, że lubelska prokuratura chciała, by handlarz respiratorami był ścigany Czerwoną Notą Interpolu, ale ABW dokonała wpisu w bazie Interpol, który to uniemożliwił.
ABW dementuje
W reakcji na doniesienia dziennika Agencja oświadczyła, że artykuł „zawiera nieprawdę dotyczącą działań ABW wobec Andrzeja I”.. „Sugestie dotyczące blokowania przez Agencję działań prokuratury są nieprawdziwe” – przekazał w oświadczeniu rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Jak wyjaśnił, ABW „nie składała żadnych wniosków do Interpolu w sprawie opisanej w artykułach”, ale prowadziła „prowadziła w sprawie Andrzeja I. własne działania ustawowe, w tym związane z dokonywaniem wpisów do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS II)”. „W czerwcu br., po otrzymaniu wniosku prokuratury dotyczącego Andrzeja I., ABW wycofała wpis z systemu SIS II, umożliwiając tym samym prowadzenie czynności przez prokuraturę. Nieprawdziwe są zatem tezy jakoby działania Agencji miały wpływ na ściganie Andrzeja I”. – przekonuje Żaryn.
Żaryn: Dzięki ABW odzyskano pieniądze
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował też, że „działania ABW przyczyniły się do odzyskania przez Skarb Państwa kwoty kilkudziesięciu milionów złotych stanowiącej znaczną część wypłaconej w 2020 r. Andrzejowi I. zaliczki na poczet zakupu respiratorów”.