„Polski atom” coraz bliżej. KGHM złożył wniosek o zgodę na małe reaktory modułowe
Korzyści z małych reaktorów jądrowych (SMR) w Stanach Zjednoczonych dostrzeżono już kilkanaście lat temu. Okrzyknięto je następcami energetyki opartej na węglu. Przed końcem obecnej dekady mają szansę być wdrożone w Polsce. W lutym 2022 roku KGHM zawarł z amerykańską firmą NuScale umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów. W najbliższych miesiącach powinno być gotowe studium lokalizacyjne, które wskaże, gdzie staną pierwsze reaktory modułowe.
W ostatnich latach bardzo wzrosło zainteresowanie źródłami energii nieopartymi na węglu, a jednocześnie mogącymi działać niezależnie od warunków pogodowych i intensywności wiatru. Dla niektórych krajów rozwiązaniem jest energia atomowa. Sympatie względem elektrowni atomowych są różne w zależności od kraju: do planów uruchomienia takiej elektrowni powróciła Polska, podczas gdy inne, na przykład Niemcy, szykują się do zamknięcia ostatnich działających elektrowni.
W obliczu wątpliwości dotyczących klasycznych elektrowni atomowych, technologią, która zyskuje coraz więcej zwolenników, są małe reaktory jądrowe (SMR – Small Modular Reactor). Technologię tę zaczęto rozwijać w Stanach Zjednoczonych półtorej dekady temu i pierwotnie miała ona służyć dostarczaniu energii na izolowane obszary, np. na Alaskę.
Powodzenie SMR doprowadziło do tego, że w 2009 r. w nowej amerykańskiej polityce energetycznej, zakładającej m.in. znaczącą redukcję emisji CO2, przeznaczono dla małych reaktorów specjalną rolę. Inżynierowie są zdania, że SMR doskonale zastąpią stare i wyeksploatowane elektrownie jądrowe, które trzeba będzie zamknąć w najbliższych latach.
Czas na SMR w Polsce. W lutym KGHM podpisał list intencyjny z Amerykanami
Małych reaktorów jądrowych nie ma jeszcze w Polsce, ale to kwestia czasu. W lutym tego roku polski gigant miedziowy KGHM podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych. Za opracowanie nowej modułowej elektrowni odpowiedzialna jestfirma NuScale Power, która ma na swoim koncie podobne inwestycje. Działania firmy są doceniane przez najważniejsze amerykańskie gremia. Podczas ostatniego szczytu G7 prezydent Joe Biden wymienił firmę NuScale jako przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji planowanych w Europie. Z kolei w tym tygodniu Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej o włączeniu energetyki jądrowej i gazu ziemnego do unijnej taksonomii.
Podpisana umowa handlowa stanowi kamień milowy w kierunku komercjalizacji i rozwoju czystej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii. Warto odnotować, że projekt jest modułowy, a to oznacza łatwe zwiększanie skali przedsięwzięcia.
Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA.
KGHM stawia fundament pod produkcję energii w 100 proc. wolnej od emisji dwutlenku węgla
KGHM już wcześniej zdradzał, że jego ambicją jest zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię. Spółka posiada własne niskoemisyjne źródła wytwórcze zasilane paliwem gazowym. Rozwija też projekty OZE, w tym elektrownie fotowoltaiczne na terenach należących do KGHM.
– KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100 proc. wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Za kilka miesięcy będzie wiadomo, gdzie staną małe reaktory
Nie ogłoszono jeszcze, gdzie staną małe reaktory. Marcin Chludziński zapowiedział, że studium lokalizacyjne, które da odpowiedź na pytanie, gdzie rozwijanie projektu będzie najbezpieczniejsze oraz najbardziej korzystne ze względu na możliwości przyłączeniowe, powinno zostać ukończone w ciągu najbliższych miesięcy.
Prace idą wielotorowo, bo miedziowy gigant przygotowuje się także do szkolenia kadry zarządzającej tą inwestycją. Prezes KGHM zdradził, że firma przygotowuje Centrum Symulacyjne pracy takiej elektrowni, w którym przyszli operatorzy i specjaliści od energii jądrowej będą przygotować się do nowych obowiązków. – Energetyka jądrowa jest jedną z bardziej zaawansowanych dziedzin w dzisiejszym świecie, ale nie mieliśmy jej do tej pory w Polsce – dodał Chludziński.
Wniosek o ocenę technologii SMR złożony w lipcu
Może się wydawać, że do 2029 roku zostało wiele czasu, ale wybudowanie małych reaktorów wymaga przygotowania dokumentacji, szeregu badań, zaplanowania przyłączy, zbudowania niezbędnej infrastruktury – a to tylko kilka pierwszy z brzegu działań, które muszą podjąć KGHM i NuScale. Aby nie zmarnować czasu, na początku czerwca 2022 roku KGHM złożył do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych.
– To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś – jako pierwsi w kraju – złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju – nie krył radości Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Polacy są gotowi na atom
74 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju a 20 proc. jest przeciwnego zdania. W porównaniu do 2020 r. odnotowano wzrost zwolenników tego typu inwestycji o 11 proc. – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2021 r.
Co ciekawe, większość badanych (58 proc. jest gotowych zaakceptować elektrownię atomową w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania. 39 proc. wyraża sprzeciw wobec tego rozwiązania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie wzrosła o 12 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
78 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej – będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii – jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. To wzrost o 8 proc. w porównaniu do 2020 r.