„Polska do Niemiec: płaćcie!”. Światowe media o reparacjach
Depeszę na temat żądań polskiego rządu zamieściła agencja Reutera. Odnotowała, że „Polska szacuje straty spowodowane przez Niemcy podczas II wojny światowej na 6,2 biliona złotych (1,32 biliona dolarów)”.
„Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) kilkakrotnie powtarzała apele o reparacje od czasu objęcia władzy w 2015 r., ale Polska oficjalnie nie zażądała reparacji” – dodaje autor. W depeszy przypomniano też fakty historyczne. „Podczas wojny zginęło około 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony polskich Żydów, a Warszawa została zrównana z ziemią po powstaniu 1944 roku, w którym zginęło około 200 000 cywilów” – napisano. Autor depeszy dodał, że w 1953 r. ówczesne, komunistyczne władze Polski zrzekły się wszelkich roszczeń do reparacji wojennych pod naciskiem Związku Radzieckiego, który chciał uwolnić Niemcy Wschodnie, także sowieckiego satelitę, od wszelkich zobowiązań. Depeszę Reutera zamieścił w całości portal stacji CNN
Media na świecie o polskich reparacjach. Politico, France24, ANSA
Anglojęzyczny portal France24 zamieścił depeszę agencji AFP na temat polskich roszczeń. Zacytowała ona m.in. słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że otrzymanie reparacji byłoby procesem „długim i trudnym”. Portal zilustrował tekst zdjęciem z obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego, sprzed Pałacu Kultury.
O reparacjach napisała też m.in. włoska agencja ANSA. Wspomniała o raporcie o reparacjach przygotowanym przez grupę badaczy kierowaną przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka.
Portal Politico napisał, że „w czasie, gdy uwaga Unii Europejskiej skupia się na uniemożliwieniu Rosji podboju Ukrainy, Polska ponownie rozpala konflikt z przeszłości – z de facto władzami kraju, wzywając Niemcy do zapłacenia 6,2 biliona złotych (1,3 biliona euro) za okupację w latach 1939-1945”. Tekst nosi tytuł: „Polska do Niemiec: Zapłaćcie!”.
Poseł PiS Łukasz Schreiber odnotował, że o sprawie reparacji piszą największe niemieckie media. „Bild” zamieścił na swoim portalu zdjęcie zniszczonej Warszawy w 1944 roku.