Tłumy przed Pałacem Buckingham żegnają Elżbietę II. „To niesamowicie wzruszające”
Ludzie zaczęli gromadzić się przed Pałacem Buckingham już po pierwszych informacjach o pogarszającym się stanie zdrowia Elżbiety II. Gdy w czwartek wieczorem poinformowano, że brytyjska królowa zmarła, przed oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów zaczęły zbierać się tłumy. „Widziano wielu ludzi płaczących po opuszczeniu flagi do połowy masztu. Zawiadomienie o śmierci królowej umieszczono również na bramach zewnętrznych” – informuje Sky News.
Na nagraniach widać kwiaty, które Brytyjczycy składają przed bramą pałacu, słychać również, że zgromadzeni śpiewają hymn Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy składają również kwiaty przed zamkiem w Windsorze, rezydencją królów angielskich.
„Właśnie słuchałem tych wiwatów, które rozlegały się przed Pałacem Buckingham. To było niesamowicie wzruszające, w nadchodzących dniach zobaczymy dużo smutku, dużo ceremonii. Ale będą też takie małe chwile, których jesteś świadkiem, które uzmysłowią ludziom, jak wiele ta Królowa dla nas znaczyła” – relacjonuje sprzed pałacu reporter Sky News.
Królowa Elżbieta II nie żyje. Kondolencje płyną z całego świata
Chwilę po informacji o śmierci Elżbiety II prezydent Francji Emmanuel Macron zamieścił na swoim koncie na Twitterze zdjęcie monarchini. „Jej Wysokość Królowa Elżbieta II przez ponad 70 lat ucieleśniała ciągłość i jedność narodu brytyjskiego. Pamiętam ją jako przyjaciółkę Francji, życzliwą królową, która wywarła trwałe wrażenie na swoim kraju i swoim stuleciu” – napisał Macron. „Nasze myśli są z rodziną królewską i wszystkimi, którzy opłakują królową Elżbietę II w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Kiedyś nazywana Elżbietą Niezłomną, swoją służbą i zaangażowaniem zawsze ukazywała nam znaczenie trwałych wartości we współczesnym świecie” – napisał z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Głos zabrał też premier Kanady Justin Trudeau. „Z najcięższym sercem dowiedzieliśmy się o odejściu najdłużej panującej Władczyni Kanady, Jej Królewskiej Mości Elżbiety II. Była stale obecna w naszym życiu – a jej służba dla Kanadyjczyków na zawsze pozostanie ważną częścią historii naszego kraju” – napisał. „Patrząc wstecz na jej życie i panowanie, które trwało tyle dziesięcioleci, Kanadyjczycy zawsze będą pamiętać i cenić mądrość, współczucie i ciepło Jej Królewskiej Mości. Nasze myśli są z członkami Rodziny Królewskiej w tym najtrudniejszym czasie” – zaznaczył Trudeau.
Karol III nowym królem Wielkiej Brytanii
Wkrótce po informacji o śmierci Elżbiety II potwierdzono również, że tron po 96-letniej matce obejmie książę Karol. Nowy król Wielkiej Brytanii wydał emocjonalne oświadczenie. „Dzień śmierci mojej ukochanej mamy to moment największego smutku zarówno dla mnie, jak i wszystkich członków brytyjskiej rodziny królewskiej” – napisał król Karol. „Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i ukochanej mamy. Mam świadomość, że jej strata będzie głęboko przeżywana nie tylko w całym kraju, a również w całej Wspólnocie Narodów” – dodał monarcha.
Pewnym zagadnieniem pozostawało to, jakie imię przyjmie nowy władca. Jak podkreśla BBC, były już książę Walii mógł wybierać spośród czterech swoich imion: Charles Philip Arthur George (Karol, Filip, Artur, Grzegorz - red.). Syn Elżbiety II nie zdecydował się na zaskoczenie i przyjął imię Karol III. Brytyjska telewizja podkreśla, że to pierwsza decyzja Karola w nowej roli. Jego wybór potwierdził oficjalnie Clarence House. O Karolu III jako nowym królu mówiła wcześniej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.