Ukraińcy zabrali głos ws. Wołynia. Są gotowi na ustępstwa, ale jest jedno „ale”

Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego zapytało Ukraińców o różne kwestie związane z Polską i Polakami, m.in. pomoc, jaką otrzymali po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Interia publikując pełne wyniki raportu podkreśliła, że sondaż przyniósł ciekawe wyniki. Aż 83 proc. Ukraińców zadeklarowało poziom sympatii do Polski i Polaków, przy niecałym 1 proc. niechęci. Dodatkowo 73 proc. osób zmieniło jego po rozpoczęciu wojny. Dla porównania Niemcy cieszą się sympatią 42 proc. badanych.
Ukraińcy nie uwierzyli także w liczne teorie spiskowe, które rosyjska propaganda kreowała pod adresem Polski. Chodziło m.in. o rzekome doniesienia o chęci przyłączenia części Ukrainy do Polski lub uczynienia sobie z Ukrainy polskiego protektoratu. 76 proc. ankietowanych uznała tego typu przekaz za kłamstwo. Wiarę w takie doniesienia deklaruje zaledwie 1 proc. Ukraińców. Uczestnicy sondażu zostali również zapytani o powody pomocy ze strony Polski. Ukraińcy mogli zaznaczyć kilka opcji.
Przebadano, co Ukraińcy sądzą o Polsce i Polakach
70 proc. wybrało stwierdzenie, że „Polacy uważają Rosję za wroga i czują się zagrożeni”. 69 proc. respondentów wskazało, że Polacy sympatyzują z Ukraińcami i cenią sobie dobrosąsiedzkie stosunki. 84 proc. Ukraińców odwiedzających Polskę oceniło, że podoba im się jako kraj do życia. Prawie 60 proc. ankietowanych życzyłoby sobie zacieśnienia współpracy między Polską I Ukrainę. 29 proc. wskazało silną wspólnotę na kształt federacji. Taki sam wynik uzyskała opcja luźniejszego sojuszu.
Kwestia Wołynia nie jest zbyt ważna dla Ukraińców. 62 proc. badanych jedynie trochę słyszało o tej kwestii. Jednocześnie ukraińskie społeczeństwo jest gotowe na ustępstwa wobec naszego kraju, aby załagodzić lub rozwiązać konflikt. Za taką opcją opowiada się 53 proc. Ukraińców, ale w zamian oczekuje, że na grobach Ukraińców pomordowanych przez polskie podziemie pojawią się tabliczki wskazujące sprawców zbrodni.