Cwany plan Putina. Źródła ujawniają, co ma się kryć za zmianą taktyki Kremla
Meduza zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach, od czasu udanej ukraińskiej kontrofensywy, ze strony przedstawicieli rosyjskich władz pojawiało się coraz więcej sugestii dotyczących ewentualnych negocjacji z Ukrainą lub państwami Zachodu. Chociażby w piątek szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin stwierdził w rozmowie z rosyjską, państwową agencją TASS, że negocjacje między Moskwą a Zachodem są „możliwe”, ale „pod pewnymi warunkami”. Nie ujawnił jednak, o jakie warunki chodzi. Tydzień wcześniej przewodnicząca Rady Federacji, czyli izby wyższej parlamentu, Walentyna Matwijenko sugerowała, by „usiąść przy stole negocjacyjnym”.
Z kolei strona ukraińska wielokrotnie odrzucała możliwość negocjacji z Rosją, a na początku października prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret wykluczający możliwość prowadzenia negocjacji z Władimirem Putinem.
Wojna w Ukrainie. Putin chce wrócić do negocjacji?
Według Meduzy Putin ma naprawdę rozważać możliwość wznowienia negocjacji, które utknęły w martwym punkcie wiosną, w początkowej fazie wojny. Jednocześnie prezydent Rosji chce zachowania kontroli nad okupowanymi terenami Donbasu – i „nawet nie chce rozmawiać o Krymie”.
Z ustaleń Meduzy, która powołuje się na źródła bliskie rosyjskiemu rządowi, wynika, że Kreml lobbuje za zamkniętymi drzwiami u zachodnich przywódców i prezydenta Turcji za nakłonieniem Kijowa do wyrażenia zgody na tymczasowe zawieszenie broni zamiast nakłonienia Ukrainy „do zgody na pełnoprawny traktat pokojowy”. Rozmówcy portalu twierdzą, że „można to zorganizować w drodze negocjacji między rosyjskimi i ukraińskimi wojskowymi, bez udziału prezydentów obu krajów”.
Rosja ma szykować się do nowej ofensywy
Ale źródła wskazują, że Putin faktycznie nie ma zamiaru zakończyć wojny, a kampania na rzecz zawieszenia broni ma być częścią szerszej strategii, polegającej na kupieniu sobie czasu na szkolenie poborowych i uzupełnianie zapasów w celu rozpoczęcia nowej „ofensywy na pełną skalę” w lutym lub marcu przyszłego roku.