Tajemnice Sikorskiego i Ławrowa. TVP pracuje nad filmem „Pan z Chobielina”
Macin Tulicki wyrasta na specjalistę Telewizji Polskiej w dziedzinie przygotowywania produkcji, których głównymi bohaterami są politycy opozycji. Dobrze znany widzom „Wiadomości” dziennikarz w kwietniu 2022 roku pochylił się nad relacjami polsko-rosyjskimi w czasach rządów PO-PSL. To właśnie ta kwestia stała się głównym motywem filmu Nasz człowiek w Warszawie o Donaldzie Tusku. Tytuł produkcji nawiązuje do nagłówka jednej z rosyjskich gazet, który pojawił się po wizycie ówczesnego premiera na Kremlu w 2008 roku.
Pod koniec września media obiegła informacja, że Telewizyjna Agencja Informacyjna pracuje nad drugą częścią filmu. Tym razem fabuła „Naszego człowieka w Warszawie” ma się skupiać przede wszystkim na relacjach Donalda Tuska z Niemcami. Część produkcji ma być poświęcona historii rodziny byłego premiera i „jej skrywanych skrzętnie sekretów”.
„Pan z Chobielina”. TVP pokaże film o Radosławie Sikorskim
To jednak nie koniec filmów TVP o opozycji. Marcin Tulicki pracuje również nad dokumentem „Pan z Chobielina”, którego głównym bohaterem będzie Radosław Sikorski. „TVP pyta o politykę zagraniczną według Radosława Sikorskiego. Sam polityk, gdy kierował polską dyplomacją, na spotkaniach z rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem deklarował, że pracuje nad dobrymi, dojrzałymi stosunkami polsko-rosyjskimi. Tulicki pyta m.in. dlaczego?” - zajawiła nowy materiał telewizja publiczna.
W krótkim zwiastunie produkcji TVP widzimy archiwalne zdjęcia i nagrania z oficjalnych spotkań na szczeblu państwowym. Widać na nich m.in. Radosława Sikorskiego rozmawiającego ze Siergiejem Ławrowem. W kolejnych ujęciach pokazano także spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem. Nie zabrakło także nawiązań do głośnego wpisu europosła KO po awarii gazociągów Nord Stream. Polityk zasugerował, że za całą akcją stoją Stany Zjednoczone. „Dziękuję, USA” – napisał po angielsku.