Koszty uderzają w skarbiec NBP
Dziś mija termin, w którym chętni do budowy polskiego odpowiednika amerykańskiego Fort Knox, czyli składnicy amerykańskich rezerw federalnych, mają czas na składanie w NBP ofert. Bank centralny kończy właśnie drugi etap przetargu na budowę nowego superskarbca w podwarszawskim Zegrzu.
Jednak nie wszystko może pójść zgodnie z planami. Nawet jeśli w ciągu kilku tygodni będzie wiadomo, kto zbuduje centralny polski magazyn gotówki, walut i złota, to NBP może zabraknąć pieniędzy na tę budowę.
Prace miały ruszyć jesienią, a budowla byłaby oddana za dwa lata, jednak plany budowy nowego skarbca i zapasowego ośrodka informatycznego mogą skomplikować ostatnie wzrosty cen materiałów budowlanych, które dochodzą nawet do kilkudziesięciu procent.
Zgodnie z szacunkami kosztów budowy polskiego Fort Knox, które bank centralny przygotował w zeszłym roku (wtedy miały ruszyć prace), miał on kosztować 214,1 mln zł. Teraz wiadomo już, że te koszty będą dużo wyższe.
Nawet gdyby z powodu wzrostu cen materiałów i usług budowlanych oferty znacznie przekraczały możliwości finansowe NBP, bank centralny raczej nie wycofa się z planowanej od trzech lat inwestycji. Głównie z tego powodu, że za 15,8 mln zł kupił już od wojska teren pod Zegrzem wraz z istniejącymi tam zabudowaniami. W latach PRL było tam zapasowe stanowisko dowodzenia państwem na wypadek wojny. Po remoncie i adaptacji mają się one stać częścią nowego skarbca.