Dzień Niepodległości wysokiego ryzyka
Tradycyjnie już dla Amerykanów jest to dzień wielkich zgromadzeń i intensywnych podróży po kraju. Władze federalne zorganizowały specjalne jednostki antyterrorystyczne "VIPR" (Visual Intermodal Protection Response), które mają strzec bezpieczeństwa. Patrole wojska i policji z psami pojawiły się na ulicach miast, lotniskach i stacjach metra.
Szczególne środki bezpieczeństwa zmobilizowano w ośmiu największych miastach: Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles, San Francisco, Chicago, Houston, Filadelfii i Bostonie.
Stan pogotowia łączony jest w mediach z niedawnymi incydentami terrorystycznymi w Wielkiej Brytanii, ale rząd podkreśla, że wspomnianych kroków nie podjęto "w odpowiedzi na jakiekolwiek konkretne zagrożenia".
Tymczasem funkcjonariusze wywiadu przewidują, że ewentualne ataki terrorystyczne w USA będą najprawdopodobniej podobne do zamachów w Wielkiej Brytanii. Znaleziono tam w samochodach w Londynie materiały wybuchowe, a w Glasgow samochód uderzył w wejście do budynku lotniska.
Zamachy tego rodzaju - uważa wywiad - obliczone są bardziej na sianie strachu i paniki, niż na spowodowanie licznych ofiar i zniszczeń, jak to było 11 września 2001 r. Narzędziem mogą być także samochody, co utrudnia zapobieżenie atakom ze względu na ogromną liczbę pojazdów.
ab, pap