Nowelizacja rozporządzenia ws. zdolności do służby wojskowej. Wymagania zostaną obniżone?
Chodzi o załącznik do rozporządzenia szefa MON ws. orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.
Które przeszkody do służby mogą zniknąć?
W załączniku znajduje się wykaz chorób i ułomności, które dyskwalifikują kandydatów na żołnierzy zawodowych, w tym ubiegających się o służbę w Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz Służbie Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego.
Resort obrony planuje obniżyć wymagania zdrowotne wobec kandydatów.
Jeśli projekt nowelizacji zostanie wcielony w życie, komisje lekarskie nie będą już dyskwalifikować osób, u których stwierdzono m.in. o otyłość drugiego stopnia, atopowe zapalenie skóry, próchnicę zębów, kamicę układu moczowego, braki lub zanik jednego jądra, pooperacyjny braki śledziony, nadreaktywność oskrzeli, nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia oraz niektóre przypadki choroby wrzodowej albo dwunastnicy.
W Wojsku Polskim służą tylko zawodowi żołnierze
Jak czytamy w uzasadnieniu resortu obrony, proponowane zmiany „będą miały znaczny wpływ na zwiększenie efektywności systemu orzecznictwa wojskowo-lekarskiego”.
W praktyce, chodzi po prostu o zmniejszenie liczby osób, które ze względów zdrowotnych nie zostały dopuszczone do służby.
Warto pamiętać, że w Wojsku Polskim służą obecnie wyłącznie żołnierze zawodowi. Obowiązkowa służba wojskowa została ostatecznie zawieszona 1 stycznia 2010 r. Natomiast ostatni pobór do wojska miał miejsce w 2008 r.
Zdolność kandydatów do służby wojskowej jest oceniana w czterostopniowej skali. Po przeprowadzeniu badań kandydata oraz zapoznaniu się z jego dokumentacją medyczną, komisja lekarska może mu przyznać jedną z następujących kategorii:
- kategoria A- zdolny do czynnej służby wojskowej;
- kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijająceupośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, którew okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolnoścido służby wojskowej;
- kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, zarówno w czasie pokoju, jak i w razie ogłoszenia mobilizacjii w czasie wojny.