Serbia i Kosowo osiągnęły historyczne porozumienie
O co toczył się spór między Serbią i Kosowem?
Władze Kosowa chciały, aby mieszkająca tam mniejszość serbska oddała swoje serbskie tablice rejestracyjne, które pochodzą jeszcze sprzed 1999 roku. Kosowska policja planuje nakładać od wtorku grzywny w wysokości 150 euro na posiadaczy serbskich tablic. Serbia wciąż jednak nie uznaje niepodległości Kosowa, a Serbowie mieszkający w północnym Kosowie akceptują wyłącznie lokalne serbskie instytucje. Między innymi przez konflikt o tablice napięcie w regionie zaczęło w ostatnim czasie rosnąć.
Jeszcze w poniedziałek 21 listopada wydawało się, że kompromis jest niemal niemożliwy do osiągnięcia. Josep Borrell przekazał, że wielogodzinne rozmowy w Brukseli nie doprowadziły do rozwiązania konfliktu. Po rozmowach prezydent Serbii Aleksandar Vucic ocenił, że sytuacja „jest dosłownie na granicy konfliktu” i wezwał policję Kosowa, aby nie egzekwowała grzywien.
Historyczne porozumienie Serbii z Kosowem
Trzy dni później okazało się jednak, że historyczne porozumienie zostało zawarte. Szef unijnej dyplomacji poinformował, że Kosowo i Serbia dogadały się w sprawie zakończenia sporu o tablice rejestracyjne. Josep Borrell podkreślił, że główni negocjatorzy Kosowa i Serbii, przy wsparciu UE, uzgodnili środki mające na celu uniknięcie dalszej eskalacji i pełne skoncentrowanie się na propozycji normalizacji ich stosunków.
Unijny polityk doprecyzował, że zgodnie z zawartym w Brukseli porozumieniem, Serbia przestanie wydawać tablice rejestracyjne z nazwami miast Kosowa. Władze Kosowa zobowiązały się do zaprzestania dalszych działań związanych z ponowną rejestracją pojazdów.