Morawiecki i Dworczyk pojechali do Kijowa. O wizytę zabiegał Zełenski
W sobotni poranek 26 listopada Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa. Premierowi towarzyszy m.in. Michał Dworczyk oraz wiceszef polskiej dyplomacji Michał Przydacz. Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że pierwszym punktem wizyty było złożenie symbolicznej wiązanki zbóż obwiązanej paskiem w kolorach polskiej flagi przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu.
Wojna w Ukrainie. Morawiecki o pomocy
– Spotykamy się w 90. rocznicę sztucznie wywołanego przez rosyjski reżim komunistyczny głodu. Dzisiaj świat znów staje przed zagrożeniem kolejnego sztucznego głodu, który Rosja pragnie wywołać w Afryce i na środkowym wschodzie Azji – powiedział polityk PiS. Premier podkreślił, że w wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa. – Europa dostrzegła zagrożenie ze strony Rosji zbyt późno, dlatego dziś nie możemy ociągać się z pomocą dla Ukrainy. Ta wojna zakończy się, kiedy odzyskany zostanie każdy dom, każda szkoła, każdy szpital i każda droga – zaznaczał premier.
Następnie szef rządu ma się spotkać z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Z informacji wiceszefa MSZ Marcina Przydacza wynika, że wizyta w ukraińskiej stolicy została zorganizowana na specjalne zaproszenie od ukraińskich władz.
O czym Morawiecki ma rozmawiać z Zełenskim?
Kancelaria Premiera nie ujawniła szczegółów rozmów z przywódcami Ukrainy. W piątek 25 listopada w KPRM miała się odbyć specjalna narada w tej sprawie.
RMF FM informowało nieoficjalnie, że Mateusz Morawiecki ma w stolicy Ukrainy rozmawiać o nowym ruchu migracyjnym ze wschodu do Polski. Nasz kraj zaoferował Ukrainie pomoc, zwłaszcza kobietom, dzieciom i seniorom w związku z rosyjskimi bombardowaniami na ukraińskie osiedla oraz infrastrukturę energetyczną.
Polska ma zaproponować Ukrainie również pomoc materialną, np. w postaci śpiworów i generatorów prądu. Premier Polski podczas wizyty w Kijowie ma się także dowiedzieć, jakie są oczekiwania Ukrainy, także w kontekście pomocy humanitarnej.