Co się dzieje przy granicy polsko-białoruskiej? Alarmujący raport SG
Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że w czwartek 12 stycznia do Polski próbowało się nielegalnie przedostać z Białorusi 37 migrantów. Z tej grupy pięć osób usiłowało pokonać barierę przy granicy polsko-białoruskiej. Ich wysiłki nie umknęły uwadze operatorów zapory. Gdy na miejsce przybyli funkcjonariusze SG, cudzoziemcy porzucili swoje plany.
Zatrzymania przy granicy z Białorusią
Jak podaje SG, łącznie w styczniu odnotowano już ponad 500 prób nielegalnego przedostania się do naszego kraju. Od początku 2023 r. polsko-białoruską granicę usiłowali przekroczyć obywatele z 17 państw.
W ręce polskich służb wpadło dwóch obywateli Ukrainy oraz obywatel Mołdawii, którzy chcieli umożliwić migrantom nielegalny wjazd na teren Unii Europejskiej. W swoich samochodach przewozili łącznie 15 cudzoziemców z Afganistanu. Kurierzy usłyszą zarzuty za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, a dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.
Granica polsko-białoruska. Oddano kolejny odcinek zapory
„Odbieramy kolejny-siódmy odcinek perymetrii. To rejon służbowej odpowiedzialności placówki Straży Granicznej w Płaskiej” – przekazali 12 stycznia pogranicznicy. Nowy odcinek bariery elektronicznej ma 19,7 km długości. Zamontowano na nim ponad 300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.
Łącznie na granicy polsko-białoruskiej, działa już 127 km bariery elektronicznej. „Wkrótce odbiory pozostałych czterech odcinków” – zapowiedziała Straż Graniczna. Cały system ma rozciągać się na długości około 206 km granicy i będzie się składać około 3 tysięcy kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych.