Grupa posłów PiS nie zagłosowała ws. SN. Macierewicz może liczyć na specjalne traktowanie
W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma być krokiem do odblokowania funduszy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. W głosowaniu wzięło udział 444 posłów. Za przyjęciem projektu opowiedziało się 203 posłów, przeciw było 52, a 189 wstrzymało się od głosu. 16 parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu. Większość posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL wstrzymało się od głosu. Polska 2050 i Konfederacja nie poparły ustawy.
Ustawa o SN. Ośmioro posłów PiS nie głosowało
Jeśli chodzi o klub Prawa i Sprawiedliwości to przeciwko ustawie zagłosowało 22 posłów, w tym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, reprezentanci Solidarnej Polski, m.in. Zbigniew Ziobro, Michał Wójcik, Jacek Ozdoba, Anna Maria Siarkowska czy Tadeusz Cymański. Aż ośmiu posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. W tym gronie znaleźli się: Jan Duda, Andrzej Gawron, Grzegorz Gaża, Agnieszka Górska, Antoni Macierewicz, Beata Mateusiak-Pielucha, Bartłomiej Wróblewski i Elżbieta Zielińska.
Mateusiak-Pielucha i Zielińska nie wzięły tego dnia w żadnych głosowaniach. Inaczej ma się sprawa z Macierewiczem, który był wtedy na sali plenarnej, co widać na nagraniach.
Terlecki zapowiada konsekwencje
Brak udziału w głosowaniu skomentował w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Justyna Dobrosz-Orocz z „Gazety Wyborczej” zapytała, czy wobec tych posłów zostaną wyciągnięte jakieś kompetencje. – Zdarzają się różne pomysły naszych posłów. Zapamiętamy ją (listę posłów, którzy nie głosowali – red.) przy okazji tworzenia list wyborczych – powiedział wicemarszałek Sejmu.
Dopytywany, czy to oznacza, że na liście może zabraknąć Macierewicza, Terlecki zaprzeczył. – Nie no, wiceprzewodniczący partii jest jedną z najważniejszych osób w naszym środowisku – odpowiedział szef klubu PiS.