Najnowszy sondaż wyborczy. Tak trzecia koalicja wpłynęłaby na poparcie PO i PiS
Pomimo że nie ma jeszcze konkretnego terminu wiadomo, że wybory parlamentarne odbędą się jesienią tego roku. I choć przed nami kampania wyborcza i wiele wydarzeń, które mogą wpłynąć na końcowy wynik wyborów, firma Research Partner przeprowadziła w dniach 13-16 stycznia 2023 roku badanie na panelu Ariadna.
Nowy sondaż. Jak przedstawiają się preferencje polityczne Polaków?
Gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 34,6% respondentów. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 27,8% Polaków. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Polska 2050 z poparciem 9,4%.
Swoją reprezentację w parlamencie miałyby jeszcze dwie partie polityczne: Lewica z poparciem 8,4% respondentów oraz Konfederacja z 7,2% głosów. Pozostałe partie znalazłyby się poniżej progu wyborczego. Na PSL swój głos oddałoby 4,8% ankietowanych.
Ze względu na niewielki dystans, jaki dzieli partię Władysława Kosiniaka-Kamysza od progu wyborczego, Research Partner sprawdził, jaki wynik osiągnęłaby potencjalna koalicja Polski 2050, tracącej systematycznie poparcie po powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki, z balansującą na krawędzi progu partią ludową.
Koalicja PSL i Hołowni? Najnowszy sondaż wyborczy
Zakładając, że oba ugrupowania parlamentarne stworzyłyby koalicję wyborczą, to stałaby się ona trzecią siłą polityczną w kraju z poparciem 13,3% respondentów. Zjednoczoną Prawicę poparłoby 35,4% głosujących, a Koalicję Obywatelską 29,4% ankietowanych. W parlamencie znalazłyby się jeszcze Lewica oraz Konfederacja, z poparciem odpowiednio 9,0% oraz 6,5% badanych. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 62,9%.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 13-16.01.2023, na ogólnopolskiej próbie 1033 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.