Strasburg: Europarlament w akcji
Swój program przedstawiła Szwecja, która 1 stycznia rozpoczęła półroczna prezydencję w UE. Polska widzi w priorytetach Sztokholmu wspólne mianowniki: kwestia bezpieczeństwa i zwrócenie uwagi na imperialne plany Rosji, ale też protokół rozbieżności w postaci typowego dla Skandynawii bardzo skrajnego podejścia do ekologii, co oczywiście dla gospodarki polskiej opartej o węgiel jest nie do przyjęcia.
Omawialiśmy również „Ochronę konsumentów w grach wideo dostępnych on-line”.
Istotna była też debata po oświadczeniu Rady i Komisji Europejskiej o „Wzroście zachorowań na infekcje dróg oddechowych i niedoborze leków w Europie”.
Omówiliśmy również, w ramach tury pytań „Inflację cen żywności w Europie”.
Pięć godzin trwały dwie debaty dotyczące „Wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa” oraz „Wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony” – i realizacji obu tych polityk w roku 2022.
Miało też miejsce oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych zatytułowane „W kierunku silniejszego partnerstwa UE-Ameryka Łacińska”. To akurat nie dziwi, bo przecież owym Wysokim Przedstawicielem – „High Representative” jest... Hiszpan Joseph Borrell.
Omówiliśmy też „Reakcje UE na protesty i egzekucje w Iranie”. Tematem debaty była też polityka Unii w zakresie „Praw człowieka i demokracji na świecie” (chodziło o sprawozdanie za rok 2022).
Wreszcie, co jest na pewno ważne w kontekście polskiej i unijnej polityki wschodniej, podjęto w głosowaniu decyzję o utworzeniu „Trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie”.
Gdy chodzi o politykę społeczną omówiliśmy „Strategię UE w celu pobudzenia konkurencyjności przemysłu, handlu i wysokiej jakości miejsc pracy”. Sprawozdanie roczne przedstawił tradycyjnie Europejski Bank Inwestycyjny z siedzibą w Luksemburgu, którego wiceprezesem, przypomnijmy, jest była minister finansów RP Teresa Czerwińska. Jako koordynator Komisji Kontroli Budżetu PE z ramienia Europejskich Konserwatystów w Reformatorów, zabrałem głos w dyskusji, domagając się, aby EBI zwrócił się w kierunku finansowania energetyki jądrowej, a nie tylko energii odnawialnej. Również jako koordynator w tej Komisji mówiłem w imieniu EKR na temat: „Ochrony interesów finansowych UE – zwalczania nadużyć finansowych”.
Czemu tak szczegółowo przedstawiam, po raz pierwszy w historii na tych łamach, agendę sesji PE w Strasburgu? Bo jednak nie tylko korupcją europarlament żyje…
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.