Lewica poza parlamentem, Polska 2050 na równi z Konfederacją. Nowy sondaż wyborczy
Wybory parlamentarne odbędą się jesienią tego roku. Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowało wyniki najnowszego sondażu. „W styczniu największą zmianą w preferencjach wyborczych jest czteropunktowy spadek poparcia dla Polski 2050. Większość pozostałych partii minimalnie zyskała” – zwracają uwagę autorzy badania.
Nowy sondaż. Spadek poparcia dla Hołowni
Z nowego sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwości, wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską otrzymałoby 31,6 proc. To wzrost o 1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania. W parlamencie znalazłaby się także Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) z wynikiem 22,4 proc. (wzrost o 1,6 pkt. proc.). Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni, która odnotowuje największy spadek. Jej poparcie spadło o 3,2 pkt. proc. i wynosi obecnie 7,3 proc.
Najnowszy sondaż CBOS: Lewica poza parlamentem
Centrum Badania Opinii Społecznej sprawdziło, że w parlamencie znalazłaby się także Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy i Braun), która może liczyć na zbliżone poparcie do Polski 2050 – 6,7 proc. Poniżej progu wyborczego – wedle CBOS – znalazła się Lewica. Badanie nie precyzuje, jakim poparciem cieszy się Polskie Stronnictwo Ludowe.
Na kogo głosują zdecydowani?
Gdyby brać pod uwagę wyłącznie głosy zdecydowanych wyborców, PiS może liczyć na 41,6 proc. głosów, podczas gdy Koalicja Obywatelska – na 28,6 proc. Polska 2050 cieszy się poparciem 9,1 proc. ankietowanych, a podobnie jak Konfederacja. Głosy 6,5 proc. wyborców zdobywa Lewica.
Badanie z cyklu „Aktualne problemy i wydarzenia” Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Zastosowano procedurę mxed-mode, każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 9 do 22 stycznia 2023 roku na próbie liczącej 1028 osób (w tym: 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. – CATI i 18,7 proc. – CAWI).