Wojna w Ukrainie. Rosjanie z tych miast składają najwięcej wniosków o kapitulację
Dodano:
Czwartek to 344. dzień wojny w Ukrainie. Szef unijnej dyplomacji Josep Borell podczas wizyty w Kijowie zapowiedział, że w tym roku UE wyszkoli do 30 tys. ukraińskich żołnierzy. Rośnie liczba Rosjan, którzy chcą się poddać w ramach ukraińskiego projektu rządowego bezpiecznej kapitulacji.
- 2 lutego szefowa KE Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa razem z unijną delegacją, gdzie została serdecznie przywitana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Komisja Europejska planuje kolejny, dziesiąty już pakiet sankcji gospodarczych przeciwko Rosji. Ursula von der Leyen zapowiedziała ogłoszenie go w symbolicznym momencie.
- W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której szczegółowo określił swoje oczekiwania wobec szczytu Unia Europejska-Ukraina, który w piątek odbędzie się w stolicy Ukrainy.
- Władimir Putin przy okazji wystąpienia z okazji 80. rocznicy bitwy pod Stalingradem nawiązał do wojny w Ukrainie. Prezydent Rosji skierował groźbę w kierunku państw, które wysyłają czołgi do obleganego przez jego wojska kraju. Putin groził m.in. Polsce.
- Według ukraińskich wojskowych w obwodzie donieckim pojawił się rosyjski oddział sił specjalnych, którego zadaniem jest stłumienie buntu. Ołeksij Dmytraszkiwski opowiedział też o 10 Rosjanach, którzy dobrowolnie oddali się w ręce przeciwnika.
-
Rosyjski oficer uciekł z kraju. Opowiedział BBC o torturowaniu Ukraińców, m.in. o tym, jak jego pułkownik groził ukraińskiemu snajperowi gwałtem.
- SBU prowadziło zakrojone na szeroką skalę działania w różnych regionach Ukrainy. Dokonano dziesiątek rewizji. Ukraińskie media informują o kolejnych wysokich rangą urzędnikach podejrzanych o defraudację państwowych pieniędz.
- W październiku Białoruś skierowała do MTK oświadczenie, w którym oskarżyła władze Polski o „akt agresji” w postaci wzmacniania sił zbrojnych kraju.
Źródło:
WPROST.pl