Jasna deklaracja posła PiS podczas wizyty w USA. „Czas na odważne decyzje”
Przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy wybrali się z wizytą do USA. Tam spotkali się ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami w Senacie oraz Izbie Reprezentantów. Chodzi m.in. o szefów komisji: spraw zagranicznych, obrony, wywiadu oraz budżetowej.
Trójkąt Lubelski w USA
– Głównym celem naszego pobytu w Waszyngtonie jest uświadomienie amerykańskim partnerom, że jesteśmy u progu możliwej nowej ofensywy Rosji w Ukrainie, a z drugiej strony, że mamy historyczną możliwość pokonania Rosjan i wyswobodzenia Ukrainy, jeżeli pomoc będzie szybka i zdecydowana. Potrzebujemy w tej sprawie jasnej strategii i gotowości Zachodu – mówił Radosław Fogiel na konferencji prasowej.
Polityk PiS dodał, że poruszono również kwestię zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie, który będzie miał „niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa całego regionu”. Fogiel tłumaczył, że w tym kontekście ważne będzie wprowadzenie w życie decyzji z poprzedniego szczytu w Madrycie.
Radosław Fogiel o decyzjach Sojuszu Północnoatlantyckiego
Przewodniczący polskiej sejmowej komisji spraw zagranicznych wymienił przede wszystkim wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, czy dostosowaniu infrastruktury NATO do nowego kształtu sojuszu, co nie zmieniło się od czasów Zimnej Wojny.
Trzecim tematem, jakim politycy poruszyli podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, jest kwestia perspektywy Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim. Fogiel tłumaczył, że w Europie, zwłaszcza w Polsce czy Litwie sprawa nie budzi kontrowersji. – Musimy przekonywać naszych partnerów, którzy mogą mieć wobec tego obawy – mówił.
Perspektywa członkostwa Ukrainy w NATO
Poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że nie zrealizowała się koncepcja zarysowanej w 2008 r. perspektywy członkostwa Ukrainy i Gruzji z NATO. Wszystko przez groźby Rosji, że wywoła to wojnę. Fogiel zauważył, że mimo to mamy wojnę, stąd „czas na odważne decyzje”.
Poruszono również sprawę odbudowy Ukrainy w przyszłości, co ma zostać sfinansowane z zamrożonych środków rosyjskich oraz temat potencjalnego przyszłego trybunału dotyczącego zarówno zbrodni wojennych, jak i zbrodni agresji Rosji na Ukrainę, co jest niezgodne z jakimkolwiek prawem międzynarodowym.