Kolejne fazy kryzysu uchodźczego. Straż Graniczna o największych wyzwaniach
Straż Graniczna w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie podkreśliła, że 24 lutego 2022 r. „stanęła w obliczu ogromnego wyzwania”. Jak wyjaśniono, chodziło o zapewnienie wysokiego poziomu ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i kontrolę graniczną fali osób uciekających z Ukrainy do Polski oraz o bezpieczeństwo publiczny związane z tą sytuacją.
Straż Graniczna w rocznicę wojny w Ukrainie. „Stanęliśmy w obliczu ogromnego wyzwania”
SG ujawniła, że w ciągu roku dokonano ponad 10 milionów odpraw z Ukrainy do Polski. W druga stronę było ich z kolei ponad osiem mln. W początkowym okresie rosyjskiej inwazji granicę polsko-ukraińską przekraczało ponad 140 tys. osób dziennie. Aby upłynnić ruch graniczny oraz porządek publiczny Straż Graniczna wprowadziła szereg rozwiązań.
W pierwszej fali wojny w Ukrainie, gdy do Polski uciekało najwięcej osób, do kontroli granicznej i na zieloną granicę oddelegowano funkcjonariuszy z innych oddziałów i ośrodków szkolenia SG. Wprowadzono możliwość pieszego pokonania granicy. Uproszono też procedury kontroli granicznej. Odprawę obywateli EU i ukraińskich matek z dziećmi dokonywano w sposób uproszczony.
Rocznica wojny w Ukrainie. Podsumowanie od Straży Granicznej
Pomimo dużego napływu uchodźców kontrole odbywały się w zgodzie z zasadami Kodeksu Granicznego Schengen. Dane rejestrowano w systemie odprawy granicznej SG. Ze względów humanitarnych umożliwiono przekraczanie granicy na podstawie dowodów, a w przypadku małoletnich aktów urodzenia.
Straż Graniczna dostosowała też system informacyjny służący do rejestrowania odpraw granicznych. Z kolei w celu usprawnienia transportu pomocy humanitarnej dostarczanej na Ukrainę, wprowadzono uproszczone procedury odprawy towarów w zakresie rejestracji i odprawy w drogowych przejściach granicznych w Dorohusku, Korczowej i Hrebennem.