Wojna może przenieść się do Polski? Sondaż pokazuje, jak Polacy zmienili zdanie
Co trzeci badany (32,4 proc.) w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” obawia się, że tocząca się na terytorium Ukrainy wojna obejmie również Polskę. Jednocześnie aż 61,7 proc. taki scenariusz wyklucza. Na pytanie, czy istnieje zagrożenie, że wojna w Ukrainie obejmie terytorium Polski, 45,5 proc. badanych odpowiedziało „raczej nie”, a 16 proc. „zdecydowanie nie”. Z drugiej strony 6 proc. stwierdziło, że takie zagrożenie „zdecydowanie” istnieje, a 26,5 proc., że „raczej” istnieje.
Podobne badanie „Rzeczpospolita” przeprowadziła na początku marca 2022 roku, kilkanaście dni po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny. Wówczas jedynie 45 proc. badanych uważało, że wojna nie przeniesienie się na terytorium Polski, z czego 12 proc. było „zdecydowanie” o tym przekonanych, a 33 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”. Natomiast odpowiedź „nie wiem” wybrało aż 21 proc. badanych. Po roku zdania w tej kwestii nie miało tylko 6 proc., a odsetek głosów
„O tym, że konflikt nie powinien rozwinąć się w naszym kraju, częściej są przekonane kobiety (68 proc.) i osoby młode w wieku do 29 lat (78 proc.), mieszkańcy wsi (59 proc.) i miast średniej wielkości (70 proc.). To przeważnie ludzie ze średnim (67 proc.) lub wyższym wykształceniem (63 proc.)” – opisuje wyniki najnowszego badania „Rzeczpospolita”.
Polacy wierzyli, że wojna zakończy się w kilka miesięcy
Niedługo po wybuchu wojny dziennik przeprowadził też inny sondaż, w którym zapytano Polaków, kiedy ich zdaniem skończy się wojna w Ukrainie. 2,5 proc. respondentów wskazało wtedy, że konflikt zakończy się w „kilka-kilkanaście dni”, a 15,5 proc. – „kilka tygodni”. 45,1 proc. respondentów badanych sądzi, że wojna na Ukrainie będzie trwała „kilka miesięcy”, a 18,2 proc. „dłużej niż rok”. 18,7 proc ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.