Minuta ciszy podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ. Skandaliczna reakcja ambasadora Rosji
W piątek, 24 lutego, mija pierwsza rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Przypomnijmy, że pierwsze bomby spadły nad Dnieprem o godz. 3:40 rano.
Szef MSZ Ukrainy poprosił o minutę ciszy ku pamięci ofiar
W rocznicę tych barbarzyńskich wydarzeń odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy ofiar agresji Rosji.
– W tym tragicznym dniu, kiedy opłakujemy życie i los złamany przez Rosję, uprzejmie proszę wszystkich o uczczenie minutą ciszy pamięci ofiar agresji – zakomunikował Kułeba.
Ambasador Rosji mówił o „wszystkich ofiarach”
Na sali obecny był również ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia. Gdy uczestnicy posiedzenia w milczeniu zaczęli wstawać ze swoich miejsc, Rosjanin zastukał palcem w mikrofon i poprosił o udzielenie mu głosu. Uczestnicy ponownie zasiedli na swoich miejscach.
– Wstajemy, aby uczcić pamięć wszystkich ofiar tego, co wydarzyło się na Ukrainie, począwszy od 2014 r. Wszystkich, którzy zginęli. Każde życie jest bezcenne – oświadczył Nebenzia. Po tych słowach wszyscy uczestnicy ponownie wstali w milczeniu.
Co właściwie miały oznaczać te słowa? Ambasador Rosji cynicznie starał się w ten sposób wywrzeć wrażenie, jakoby Ukraina miała na sumieniu życie Rosjan, którzy zginęli np. w trakcie walk w Donbasie w 2014 r., gdy we wschodnich obwodach Ukrainy utworzono tzw. Doniecką i Ługańską Republikę Ludową.
Sekretarz Generalny ONZ potępił Rosję
Fakty są takie, że władze w Kijowie po prostu broniły integralności terytorialnej swojego państwa. Warto dodać, że separatyści byli wspierani przez Moskwę.
Wkrótce potem głos zabrał Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, który potępił Rosję i jasno wskazał, kto jest winien tragedii, która każdego dnia dzieje się na Ukrainie.
– Rosyjska inwazja na Ukrainę jest rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Rozpętała ona powszechne zniszczenie i przesiedlenia. Ataki na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną spowodowały wiele ofiar i straszliwe cierpienia – oświadczył Guterres.