Kreml nie skomentował pierwszej rocznicy inwazji. ISW wskazuje przyczynę
24 lutego odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenebrg. Zapewniali, że Ukraina nadal będzie otrzymywać wsparcie w walce z Rosją. Oświadczenie wydał brytyjski król Karol III, a premier Mateusz Morawiecki przybył z wizytą do Kijowa. Jak jednak zauważa w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW), w rocznicę pełnoskalowej inwazji zabrakło komentarza ze strony Kremla.
„Kreml nie skomentował pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Prawdopodobnie dlatego, że Rosja nie osiągnęła żadnego z deklarowanych celów i nie osiągnęła znaczących zdobyczy terytorialnych od lipca 2022 roku” – przekonuje ISW.
Chiny przekażą Rosji broń? ISW ostrzega
Jak czytamy dalej w raporcie, zdaniem amerykańskiego wywiadu Chiny wciąż poważnie rozważają wysłanie Rosjanom broni, pomimo zaprezentowanego przez chińskie władze „planu pokojowego”. Poza tym Kreml ma przygotowywać grunt pod możliwą operację „fałszywej flagi” na terenie Naddniestrza w Mołdawii. Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że spodziewa, iż to siły ukraińskie przebiorą się za rosyjskich żołnierzy i dokonają inwazji na Mołdawię. Stanowczo zaprzeczył temu mołdawski rząd.
Na terytorium Ukrainy siły rosyjskie kontynuowały ataki niedaleko Swatowego i Kreminnej. „Siły rosyjskie dokonały marginalnych zdobyczy terytorialnych wokół Bachmutu i kontynuowały ataki naziemne przez linię frontu obwodu donieckiego” – opisuje ISW. „Ukraińscy urzędnicy zasugerowali, że siły rosyjskie mogą czuć się niepewnie we wschodniej części obwodu chersońskiego” – dodaje.
Poza tym według ISW ukraińskim partyzantom udało się wysadzić odcinek linii kolejowej w okolicy miasta Poshtove na Krymie.