Rzecznik rządu: Złożono propozycję, by Białoruś objąć takimi sankcjami, jak Rosję
Białoruski reżim nie ustaje w prześladowaniach demokratycznej opozycji w swoim kraju. Po skazaniu Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej, w piątek 3 marca na 10 lat pozbawienia wolności skazano Alesia Bialackiego. To laureat Pokojowej Nagrody Nobla za 2022 rok, założyciel organizacji „Wiasna”, przetrzymywany za kratami od 2021 roku.
Mueller o sankcjach dla Białorusi
Pytany o naciskanie na sankcje dla Białorusi, rzecznik rządu odpowiadał w RMF FM, że jest to opcja nie tylko dostępna, ale i konieczna. – Możemy i powinniśmy. Jakiś czas temu została złożona przez Polskę propozycja aby objąć Białoruś analogicznymi sankcjami jak Rosję i to w kontekście działań Białorusi przeciwko Ukrainie: pozwoleniu chociażby na wejście wojsk z terenu Białorusi na teren Ukrainy – mówił.
Mueller podkreślał, że sankcje są wskazane również za działania o charakterze politycznym. – Dzisiaj te kwestie są dogrywane na poziomie unijnym. Przed chwilą rozmawiałem z ambasadorem Sadosiem i Polska będzie składała dalej te wnioski i jesteśmy też już blisko ukończenia tego procesu – zapewnił.
– Premier Morawiecki też dał jasną dyspozycję naszemu przedstawicielowi przy UE, aby na listę sankcyjną, tą indywidualną, wpisać każdą osobę, która jest związana z reżimem Łukaszenki. Która jest związana, zamieszana w jakiekolwiek procesy polityczne, w tym prokuratorzy, sędziowie, wszystkie osoby, które między innymi stoją za tymi haniebnymi procesami politycznymi – kontynuował polityk.
Skazanie Andrzeja Poczobuta
Andrzej Poczobut skazany został na 8 lat kolonii karnej, w procesie uważanym niemal powszechnie za polityczny. Białorusin odwołał się od wyroku z 8 lutego, co oznacza, że jego sprawę rozpatrzy teraz Sąd Najwyższy. Proces 49-latka rozpoczął się 16 stycznia przed sądem obwodowym w Grodnie, a rozprawa była utajniona. Dziennikarz został zatrzymany w marcu 2021 roku, od tamtego czasu przebywa w areszcie.
Poczobuta oskarża się o „wzywanie do działań na szkodę Białorusi” poprzez swoje artykuły w mediach tradycyjnych oraz internecie. Według sądu miał też popełniać „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. W swoim liście do rodziny Poczobut skarżył się też, że przez tydzień miał być przetrzymywany w jednoosobowej celi.