Wałęsa, Chrzanowski, Sendlerowa Honorowymi Obywatelami Warszawy
Dyplomy Honorowego Obywatela Warszawy wręczono we wtorek, w przeddzień 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wyróżnienie w imieniu Ireny Sendlerowej odebrała jej córka.
"Spotykamy się w przeddzień Dnia Pamięci Warszawy, w przeddzień 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dnia entuzjazmu, zapału i nadziei. Będziemy wspominać ten dzień i kolejne 63 dni walki z radością i entuzjazmem na początku, goryczą porażek, a później dramatów miasta" - powiedziała podczas uroczystej sesji rady prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przypomniała, że w środę o godzinie 17 w całym mieście zabrzmią syreny, przystaną na chwilę przechodnie, zatrzymają się samochody.
Wałęsa odbierając wyróżnienie podkreślił, że "walkę, której nie mogli wygrać powstańcy, pokolenie +Solidarności+ doprowadziło do końca". "Chciałbym wygrać jeszcze jedną wielką walkę. Chciałbym, abyśmy w tym pokoleniu, któremu się tak dużo udało, żebyśmy nauczyli się cieszyć ze zwycięstwa. (...) Te pokolenie naprawdę ma się z czego cieszyć" - podkreślił Wałęsa.
Prof. Chrzanowski powiedział, że tytuł Honorowego Obywatela Warszawy jest dla niego zaszczytem. "Należę do tego pokolenia, które wiązało całe życie z Warszawą. Wielu to życie, w tym i mój młodszy brat, za Warszawę oddało" - powiedział b. marszałek Sejmu.
Prof. Hilary Koprowski mówił, że gdy wrócił do Warszawy w latach 50., miasto było tak zniszczone, że nie mógł go poznać. "Błąkałem się po ulicach Warszawy, łzy mi się lały, nie mogłem nic znaleźć, aż poszedłem do Łazienek i wtedy zobaczyłem, że jestem jeszcze w Warszawie" - powiedział profesor.
Ponadto podczas sesji rady kilkunastu osobom wręczono Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy.
W uroczystości wzięli udział m.in. prymas Polski kard. Józef Glemp, prezes IPN Janusz Kurtyka, były prezydent Warszawy Marcin Święcicki, parlamentarzyści oraz samorządowcy.
Uroczysta sesja Rady Warszawy, zwołana tradycyjnie z okazji obchodzonego 1 sierpnia Dnia Pamięci Warszawy, jest częścią programu obchodów 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Tytuły honorowego obywatela Warszawy przyznawane są od 1918 roku, a otrzymali je m.in. Maria Skłodowska-Curie, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Stefan Starzyński, Aleksander Gieysztor, Jerzy Waldorff, Władysław Bartoszewski, Ryszard Kaczorowski, kard. Józef Glemp, Marek Edelman, ks. Zdzisław Peszkowski, Jan Nowak-Jeziorański, arcybiskup Leszek Sławoj-Głódź, Norman Davies oraz Jan Paweł II.ab, pap