Rosyjska superbroń w 2008 r.
"Dwie próby z Buławą odbędą się w 2007 roku. Pozostałe zostaną przeprowadzone w przyszłym roku" - powiedział Masorin dziennikarzom w Sewastopolu, bazie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie, na Ukrainie.
Buława to trzyczłonowa rakieta na paliwo stałe, przystosowana do przenoszenia 10 głowic indywidualnie naprowadzanych na cel. Ma się znaleźć na uzbrojeniu najnowszych rosyjskich okrętów podwodnych klasy Boriej (Boreasz). Ich wprowadzenie do służby planowane jest również na 2008 rok.
Buława ma zasięg 8 tys. kilometrów. Jej konstrukcja oparta jest na tej zastosowanej w wystrzeliwanym z wyrzutni lądowych pocisku Topol-M (w kodzie NATO - SS-27). Rosyjscy wojskowi twierdzą, że Buława jest w stanie pokonać praktycznie każdy system obrony przeciwrakietowej na świecie.
Prezydent Władimir Putin w swoich wystąpieniach mówi o tym pocisku jako o groźnej superbroni XXI wieku. Według niego Buława ma stanowić kluczowy element rosyjskiego arsenału nuklearnego.
Testy rakiety trwają od grudnia 2003 roku. Do tego celu wykorzystywany jest zmodernizowany atomowy okręt podwodny "Dmitrij Donskoj" (klasy Tajfun). Z sześciu prób cztery zakończyły się fiaskiem. Ostatnia - udana - odbyła się 28 czerwca. Po trzech nieudanych testach w 2006 roku w Rosji rozeszły się pogłoski, że rząd może zrezygnować z seryjnej produkcji tej rakiety.
Jednostki klasy Boriej mają być uzbrojone w 12 rakiet Buława. Pierwszy taki okręt - "Jurij Dołgorukij", został spuszczony na wodę w kwietniu w Siewierodwińsku, nad Morzem Białym. Do służby wejdzie w przyszłym roku.
"Jurij Dołgorukij" to pierwszy atomowy okręt podwodny wybudowany w Rosji po rozpadzie ZSRR. Jego budowa trwała ponad 10 lat - stępkę pod nim położono 2 listopada 1996 roku. W 2018 roku okręty klasy Boriej mają stanowić podstawę morskich strategicznych sił jądrowych Rosji. W budowie znajdują się już dwie inne jednostki tej klasy - "Aleksandr Newski" i "Władimir Monomach". Stopień ich gotowości wynosi odpowiednio 54 proc. i 12 proc.
Do końca 2017 roku w służbie powinno się znaleźć osiem takich okrętów. Jednostki te zastąpią stopniowo wycofywane ze służby okręty klasy "Akuła" (w klasyfikacji NATO - Tajfun) oraz "Kalmar" i "Murena" (Delta-3 i Delta-4).
Masorin ujawnił, że przyszłoroczne testy z rakietą Buława zostaną przeprowadzone już z pokładu "Jurija Dołgorukiego". Admirał potwierdził zarazem, że nie przewiduje się przystosowywania okrętów klasy Tajfun do przenoszenia tych pocisków.
pap, em