Zełenski domaga się uderzenia w oligarchów. „Muszą mieć motywację, by działać”
Organizowany z inicjatywy USA Szczyt dla Demokracji odbywa się po raz drugi. Spotkania, w których bierze udział 121 przywódców z całego świata, prowadzone są w formie hybrydowej. Przemówienie w ramach szczytu wygłosił już Andrzej Duda, a w niedzielę podczas jednego z paneli dyskusyjnych, w którym udział brał także prezydent USA Joe Biden, głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. – Demokracje muszą nauczyć się być bezkompromisowe – stwierdził.
– Musimy pozbyć się iluzji, że kompromis ze złem może coś dać wolności. Wrogowie demokracji muszą przegrać. I tylko to może być podstawą dla bezpieczeństwa dla demokracji – mówił Zełenski. Jak dodał, Ukraina jest teraz ofiarą rosyjskiej napaści, jednak Kreml od dawna prowadzi wojnę z Zachodem poprzez „dezinformację, ingerencję w wybory, szpiegostwo, korupcję, eksport cyberprzestępczości, czy próbując wywołać kryzys energetyczny, który uderzy w ludzi szalonymi rachunkami za prąd czy gaz”.
Zełenski domaga się uderzenia w oligarchów
Zełenski wzywał także do zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji i przyspieszenia dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy. – Kiedy nasi żołnierze w Bachmucie odpierają ataki, nie mogą czekać tygodniami, zanim odpowiedzą ogniem na spadające na nich pociski artyleryjskie – mówił prezydent Ukrainy.
– Z jakiegoś powodu sankcje przeciwko Rosji są dużo wolniejsze, niż rosyjska agresja – zauważał. Zełenski apelował również, aby na odbudowę Ukrainy przeznaczyć środki rosyjskich oligarchów, którzy „sprzedali swoje milczenie za zwiększenie swojego bogactwa”. - Oni muszą mieć motywację, by działać w obronie wolności i by zakończyć tę agresję terrorystycznej grupy Kremla – stwierdził.
Joe Biden zapowiada gigantyczne pieniądze na rzecz demokracji
Joe Biden natomiast zapowiedział, że USA w ciągu najbliższych trzech lat przekażą 9,5 miliarda dolarów na rzecz promocji demokracji na świecie. – Jednym z kluczowych obszarów, na których zamierzamy się skupić jest zapewnienie, że technologie jakie rozwijamy są używane, by promować demokratyczne rządy, a nie by je podważać – zaznaczał.
Poprzedni szczyt odbył się w grudniu 2021 roku. Na tegorocznej edycji pojawili się uczestnicy ośmiu nowych państw, nadal jednak brakowało m.in. władz Turcji, Węgier, Arabii Saudyjskiej czy Egiptu. Poza przywódcami udział w szycie biorą również przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i działacze na rzecz demokracji, wśród nich była m.in. liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska.