Widoczna zmiana na granicy polsko-białoruskiej w porównaniu do ostatnich dni. Najnowszy raport SG
Straż Graniczna poinformowała, że w sobotę 29 kwietnia z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 31 cudzoziemców. Z kolei poprzedniej doby, w piątek, granicę chciało przekroczyć aż 75 osób, w czwartek 98 osób, a w środę – 132 osoby.
Łącznie, jak wskazali funkcjonariusze, w kwietniu doszło do 2,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy, a od początku roku odnotowano już 8 tys. takich przypadków.
Granica polsko-białoruska. Zatrzymano kurierów
Wciąż aktywni są kurierzy, którzy oferują cudzoziemcom pomoc w przedostawaniu się na stronę polską i transport w głąb Unii Europejskiej. Ostatniej doby za pomocnictwo pogranicznicy z placówki w Białowieży zatrzymali obywatela Uzbekistanu, który przewoził czterech obywateli Syrii. Z kolei na terenie podlegającym placówce w Kuźnicy zatrzymano obywatela Indii, przewożącego dwóch swoich rodaków, a także obywatela Afganistanu.
Również w piątek zatrzymano za pomocnictwo dwóch obywateli Łotwy, Białorusina oraz Gruzina, którzy przewozili kolejno – 11 i 18 obywateli Afganistanu oraz cztery osoby, których narodowość nie została podana w raporcie Straży Granicznej.
„Dochodowy interes”
Kilka dni temu Straż Graniczna poinformowała, że funkcjonariusze dotarli do materiału, który pokazuje, jak wygląda rekrutacja tzw. „kurierów” przez służby białoruskie. „Proceder nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski jest sztucznie wywołany przez służby białoruskie i nadzorowany przez grupy przestępcze z nimi współpracujące” – podkreślono.
„Organizowanie nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski to dochodowy interes. Czerpią z niego zyski organizatorzy i służby białoruskie. Perspektywa zarobienia dużych pieniędzy powoduje, że przestępcy są coraz bardziej bezwzględni i zdeterminowani. W 2023 zatrzymano 275 organizatorów/pomocników” – podała Straż Graniczna.