Ziobryści zostali obronieni. PiS przegrało ważne głosowanie w Sejmie
Podczas dodatkowego posiedzenia Sejmu posłowie zajęli się m.in. głosowaniem nad wnioskiem w sprawie wykluczenia z grona członków sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka czterech polityków Suwerennej Polski: Mariusza Goska, Tadeusza Woźniaka, Piotra Saka oraz Mariusza Kałużnego. W ich miejsce powołani mieli zostać: Krzysztof Sobolewski, Waldemar Andzel, Zbigniew Babalski oraz Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości.
– Zmiany podyktowane są często różnymi powodami. Czasami poseł chce zmienić członkostwo komisji, a czasami jest tak, że posłowie nie sprawdzają się w danej komisji i lepiej będą sprawdzać się w innej – komentował szef komisji Marek Ast.
Porażka PiS w Sejmie. Jak głosowali posłowie?
Ostatecznie Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie. Sejmowa większość opowiedziała się za pozostawieniem obecnego składu komisji.
W głosowaniu wzięło udział 437 posłów. Za zmianami w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka opowiedziało się 214 parlamentarzystów: 205 z klubu PiS, 1 z Lewicy (Wiesław Szczepański), 3 z ruchu Kukiz'15, 3 z koła Polskie Sprawy oraz 2 niezrzeszonych: Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.
Przeciw opowiedziało się 216 parlamentarzystów: 17 z PiS (przedstawiciele Suwerennej Polski), 117 z KO, 41 z Lewicy, 23 z Koalicji Polskiej, 2 z Konfederacji, 5 z Polski2050, 4 z Porozumienia, 3 z LD, Jakub Kulesza z Wolnościowców oraz 3 niezrzeszonych: Michał Wypij, Wojciech Maksymowicz i Hanna Gill-Piątek. Od głosu wstrzymała się Teresa Hałas z PiS, 4 posłów Konfederacji oraz dwóch polityków niezależnych: Paweł Szramka i Ryszard Galla.
W głosowaniu nie wzięło udziału 23 parlamentarzystów.