Rosja odpowiada na nakaz aresztowana Putina. „Przygotowania do ataku na przedstawiciela obcego państwa”
20 marca Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom MTK. O wynikach poinformowano 21 maja. W ten sposób Komitet odpowiedział na działania sędziego MTK Karima Ahmada Khana i prokuratora Rosario Salvatore Aitala.
Śledztwo wykazało, że decyzja MTK kwalifikuje się m.in. do artykułów dotyczących „świadomego pociągnięcia niewinnej osoby do odpowiedzialności karnej” oraz „przygotowania do ataku na przedstawiciela obcego państwa” – poinformowało rosyjskie ministerstwo w oświadczeniu.
Rosja odpowiada na nakaz aresztowana Putina. MTK na celowniku
Decyzją śledczego prokurator i sędzia MTK zostali umieszczeni na liście poszukiwanych. 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za zbrodnię przymusowych deportacji ukraińskich dzieci na terytorium Rosji.
W praktyce oznacza, że Putin oraz Lwowa-Biełowa mogą zostać aresztowani w większości krajów świata, tj. dokładnie w 123. Chodzi o kraje, które ratyfikowały Rzymski Statut MTK z 17 lipca 1998 r.
Putin zostałby aresztowany w większości krajów
17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Jest podejrzany o nielegalne deportacje dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji. Podobny nakaz wydano wobec rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej.
Agencja Reutera zwracała wówczas uwagę na fakt, że szansa na doprowadzenie do procesu z udziałem Władimira Putina jest niewielka. Według „Guardiana” bardzo mało prawdopodobne jest natomiast to, aby Władimir Putin udał się z wizytą do jakiegokolwiek kraju, który obecnie wspiera Ukrainę. Gdyby zdecydował się na taki krok, ryzykowałby, że zostanie aresztowany.