Białoruś wzmacnia działania przeciwko Polsce. „Kobiety i dzieci przy granicy”
Rosyjska agencja prasowa RIA Novosti opublikowała obszerny artykuł, w którym straszy swoich czytelników dynamicznym rozwojem Wojska Polskiego.
RIA Novosti: Polska szykuje się do wielkiej wojny
Nietrudno domyślić się, że te działania – które mają charakter stricte obronny – zostały przedstawione jako przygotowania do rzekomej agresji.
„Polska szykuje się do wielkiej wojny. Warszawa masowo kupuje za granicą uzbrojenie, buduje bazy wojskowe, ściąga wojska na wschodnie granice i pozwala sobie na niejednoznaczną retorykę” – napisano w publikacji RIA Novosti.
„Otwarcie definiuje Polskę jako wroga”
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przypomina, że kremlowska propaganda nie ustaje w wysiłkach, aby budować fałszywy wizerunek naszego kraju.
Nie tylko jako zagrożenia dla Rosji – która graniczy z nami poprzez obwód królewiecki – ale również Białorusi, a nawet Ukrainy.
„Rosja fabrykuje »dowody« na użytek operacji dezinformacyjnych. W ostatnim czasie takie fałszywki Kreml wykorzystał, by wzmocnić mit oblężonej twierdzy i przedstawić agresję na Ukrainę jako obronę przed NATO, a zwłaszcza Polską i Litwą (...) Otwarcie definiuje Polskę jako wroga (...) Wiodącą rolę w operacjach dezinformacyjnych Rosji odgrywa negatywny wizerunek Polski jako państwa, które prowokuje i zagraża bezpieczeństwu Rosji (...), Białorusi i zachodniej Ukrainy” – tłumaczy na Twitterze Żaryn.
„Powrót do stosowania działań psychologicznych”
Podkreślił, że Polska jest narażona na wrogie działania nie tylko ze strony Rosji, ale również podległej jej Białorusi. Służby reżimu Aleksandra Łukaszenki znów stosują taktykę, która ma zdyskredytować nasz kraj na arenie międzynarodowej.
„Białoruskie służby wzmacniają działania przeciwko Polsce przy zastosowaniu mechanizmu przymusowej migracji. W rejonie przygranicznym Białorusini ponownie rozlokowali kobiety i dzieci, co świadczy o powrocie do stosowania działań psychologicznych opartych na wywoływaniu empatii” – wyjaśnia Żaryn.