Rosyjska Duma zakazała zmian płci. Decyzja zapadła jednogłośnie
Rosyjscy parlamentarzyści w środę 14 czerwca przyjęli projekt ustawy zakazującej interwencji medycznych, mających na celu zmianę płci, przegłosowując go w pierwszym czytaniu. Oprócz zabiegów chirurgicznych, zakazane jest także dokonywanie zmian w oficjalnych dokumentach oraz rejestrach publicznych.
Koniec ze zmianami płci w Rosji. „Dla potomności”
Jedynym wyjątkiem od przyjętych w tym tygodniu zasad są przypadki leczenia wrodzonych wad narządów płciowych u dzieci. Podobne operacje mogą być jednak przeprowadzane wyłącznie w placówkach wyznaczonych przez ministerstwo zdrowia. Jak podkreśla się w sprawozdaniach z tego głosowania, poparcie dla ustawy było jednogłośne.
„Ustanawiając ten zakaz zachowujemy Rosję dla potomności – z jej kulturowymi, rodzinnymi wartościami i tradycyjnymi fundamentami.Wznosimy barierę dla antyrodzinnej zachodniej ideologii” – ogłaszał w aplikacji Telegram przewodniczący Dumy Piotr Tołstoj.
Zmiany płci sposobem na uniknięcie mobilizacji?
Polityk wyraził też życzenie, aby wszyscy ci, „którzy teraz kosztem własnego życia bronią honoru Rosji, wrócili do domu i zobaczyli, że kraj się zmienił, że ich poświęcenie nie poszło na marne”. „Że wszyscy razem walczymy o nową, suwerenną Rosję, wolną od wpływów Zachodu. Nie pozwolimy na powrót do przeszłości” – podkreślał.
Jak zwracano uwagę, kwestia wartości i antyzachodni pokaz nie stanowiły jedynych argumentów za przyjęciem ustawy. Zmiany płci miały być też rzekomo wykorzystywane do unikania mobilizacji. Podawano przy tym statystyki, mówiące o 142 osobach próbujących zmienić płeć w 2016 roku oraz 996 w 2022 roku.
Rosja i kary za „propagandę LGBT” wśród nieletnich
Rosja od 2013 roku kryminalizuje „propagandę” nietradycyjnych orientacji seksualnych wśród dzieci, w ramach szerokiej konserwatywnej agendy Kremla. Wiaczesław Wołodin w lipcu 2022 roku wezwał do całkowitego zakazu promowania „nietradycyjnych wartości” w całym kraju, już wtedy zapowiadając obrady nad projektem ustawy, która miała wprowadzić kary za „promowanie nietradycyjnych stosunków seksualnych” także wśród dorosłych.
W lutym ubiegłego roku rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło pozew o zlikwidowanie Fundacji Sfera, wspierającej społeczność LGBT+ w tym kraju. W kwietniu resort dopiął swego, a fundacja została rozwiązana.