Władimir Putin ma dylemat ws. wojny w Ukrainie. Musi wybrać jedną ze stron
Siły ukraińskie przeprowadziły 2 lipca operacje kontrofensywne w sześciu sektorach frontu. Według m.in. rosyjskiego Ministerstwa Obrony jednym z kierunków był Łyman, w rejonie Bachmutu, wzdłuż frontu Awdijiwka-Donieck. Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty poinformował, że ukraińska armia odnosi postępy na flankach wokół Bachmutu – podali analitycy amerykańskiego ISW.
Rosja nie może pochwalić się sukcesami w wojnie. Obawa przed reakcją Władimira Putina
Eksperci z Instytutu Badań nad Wojną donoszą także, że Ministerstwo Obrony Rosji próbuje skonsolidować kontrolę nad rosyjską przestrzenią informacyjną. W tym celu podważa część blogerów wojskowych, którzy nie powtórzyli narracji resortu ws. rzekomego pokonania ukraińskich sił na wschodnim brzegu obwodu chersońskiego. Wszystko w obawie przed tym, że podczas comiesięcznych spotkań na Kremlu z Władimirem Putinem ujawnią prezydentowi niepowodzenia na froncie.
Działania rosyjskiego Ministerstwa Obrony dowodzą, że resort nie ma innych sukcesów, które mógłby przekazać Putinowi. Od początku wojny resort wyolbrzymia straty Ukrainy i brakuje mu przekonania, że takie działania rekompensują brak postępów na polu bitwy. Próba wyolbrzymienia potencjalnego zwycięstwa Rosji w pobliżu mostu Antonowskiego przyniosła odwrotny skutek.
Wojna w Ukrainie. Po czyjej stronie stanie rosyjski przywódca?
Jednocześnie Putin wciąż stoi przed wyborem, czy stanąć po stronie Ministerstwa Obrony Rosji, aby bronić jego osłabionej reputacji czy utrzymać swoje poparcie wobec blogerów wojskowych i ich otoczenia. Rosyjski resort przeprowadził podobne ataki w październiku 2022 r. ale wówczas nie skończyły się one aresztowaniami za krytykę rosyjskiego dowództwa wojskowego.