Maria Reimann nie żyje. Polska autorka utonęła na Sardynii podczas wakacji
„Z wielkim bólem zawiadamiamy, że 20 lipca odeszła od nas Marysia (Maria Reimann). Spędzała wakacje na Sardynii – jak zawsze i wszędzie – wśród przyjaciół. Zabrało ją ukochane przez nią morze. Umarła z miłości. Mamy ją w sercach i w pamięci. O dacie i miejscu pogrzebu poinformujemy w odrębnym poście. Rodzina i Przyjaciele” – napisała w mediach społecznościowych Jagoda Latkowska.
Do wpisu odniosła się Monika Sznajderman. „Nasza wspaniała autorko, znakomita etnolożko i eseistko, a przede wszystkim piękna, dzielna, cudowna i mądra osobo, dlaczego?! Dlaczego Ty? Serce pęka. Nigdy nie zapomnę tego tygodnia na czarnych warsztatach literackich z Tobą. Tyle nas wtedy wszystkich nauczyłaś. I tyle nas wszystkich nauczyłaś swoją książką. Rodzinie i przyjaciołom składam wyrazy najgłębszego współczucia” – podkreśliła pisarka oraz wydawczyni prowadząca Wydawnictwo Czarne, gdzie wydano książkę polskiej aktorki.
Maria Reimann utonęła podczas wakacji na Sardynii. Kim była?
Maria Reimann to autorka książki „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczaniu niepełnosprawności”. To próba opisu zmagań z fizycznymi ograniczeniami i zrozumienia różnych znaczeń odmienności nie w pełni sprawnego ciała. 41-latka porozmawiała z kobietami urodzonymi z zespołem Turnera, szczególną „kondycją genetyczną” wywołującą różne niejednoznaczne zmiany w budowie i funkcjonowaniu organizmu.
Maria Reimann była także współredaktorką książek „Dzieci i zdrowie. Perspektywa childhood studies” (z Magdaleną Radkowską-Walkowicz) i „Zespół Turnera. Głosy i doświadczenia” (z Ewą Maciejewską-Mroczek i Magdaleną Radkowską-Walkowicz). Aktorka grała m.in. w filmie „Wytrwałość”. Była również antropolożką kultury i tłumaczką. Pracowała w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, była współzałożycielką Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem warszawskiej uczelni.