Groźba użycia siły w Nigrze. Przywódcy zamachu stanu dostali tydzień
Prezydent Nigru Mohamed Bazoum został odsunięty od władzy przez straż prezydencką. Nowym przywódcą ogłosił się szef Gwardii Prezydenckiej generał Abdourahamane Tiani. Przewrót potępiły USA, ONZ, Unia Afrykańska, UE i będąca byłą potęgą kolonialną Francja. Wszyscy odmówili uznania nowych władz. Rzecznik junty zaprosił mieszkańców Nigru do protestów przed francuską ambasadą, aby sprzeciwić się ingerencji Paryża w sprawy kraju – relacjonuje Reuters.
W reakcji na przewrót Unia Europejska i Francja odcięły wsparcie finansowe dla Nigru, a Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zrobią to samo. Państwa Afryki Zachodnie nałożyły sankcje i zagroziły użyciem siły, jeśli przywódcy zamachu stanu nie przywrócą w ciągu tygodnia obalonego prezydenta. Przywódcy 15 krajów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) wezwali do przywrócenia porządku konstytucyjnego, ostrzegając przed represjami, jeśli tak się nie stanie.
Sankcje ECOWAS i UEMOA po przewrocie w Nigrze
Na rozmowę z przywódcami przewrotu udał się prezydent Czadu Mahamat Idriss Deby, który sam doszedł do władzy po zamachu stanu w 2021 r. ECOWAS wraz z Unią Gospodarczą i Walutową Afryki Zachodniej (UEMOA) podjęły decyzję o natychmiastowym zamknięciu granic z Nigrem, zakazaniu lotów komercyjnych, wstrzymaniu transakcji finansowych, zamrożeniu aktywów finansowych i zakończeniu pomocy dla jednego z najbiedniejszych krajów na świecie.
Dodatkowo wszyscy wojskowi zaangażowani w zamach stanu zostali objęci zakazem podróżowania. Premier Nigru Ouhoumoudou Mahamadou, który w momencie przewrotu przebywał za granicą podkreślił, że sankcje Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej będą „katastrofalne” w skutkach, bo kraj w dużej mierze polega na pomocy ze strony międzynarodowych partnerów. ECOWAS przez trzy ostatnie lata nakładał podobne sankcje inne kraje, gdzie były zamachy stanu.