Zjednoczona Prawica prowadzi, alarmowa lampka dla Trzeciej Drogi. Najnowszy sondaż
W najnowszym sondażu, który został przeprowadzony przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, zbadano dwa wyborcze warianty. Jeden z nich zakłada osobny start PSL i Polski 2050, a drugi – wspólny start w ramach tzw. Trzeciej Drogi.
Najnowszy sondaż wyborczy. Dwa warianty i dwa zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy
W pierwszym z nich wygrywa Zjednoczona Prawica z wynikiem 38 proc. głosów. Na drugiej pozycji uplasowała się Koalicja Obywatelska (28 proc.), a na najniższym stopniu na podium znalazła się Konfederacja (14 proc.). Lewica uzyskała poparcie w wysokości 8 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni – 5 proc., a Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska – 3 proc. Chęć oddania głosu na Kukiz’15 i Porozumienie wyraziło po 1 proc. respondentów. 2 proc. badanych wskazało inne ugrupowanie.
W drugim wariancie również wygrywa Zjednoczona Prawica. Koalicja składająca się z Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Partii Republikańskiej ponownie zdobyła 38 proc. wskazań. W tym układzie wzrosły notowania Koalicji Obywatelskiej (30 proc.), a Konfederacji pozostały na tym samym poziomie (14 proc.). Delikatny wzrost poparcia zanotowała Lewica (9 proc.).
Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) zdobyła 6 proc. wskazań, co jest niższym wynikiem niż zsumowane poparcie, które zdobyły wchodzące w skład koalicji ugrupowania w pierwszym wariancie sondażu. A to może być odbierane jako sygnał ostrzegawczy. Na Kukiz’15 i Porozumienie – niezmiennie – planuje głosować po 1 proc. respondentów. 1 proc. zadeklarowało, że zagłosuje na inne ugrupowanie. W sondażu nie uwzględniono niezdecydowanych.
Wybory parlamentarne 2023. Jaka będzie frekwencja?
W sondażu sprawdzono także, jaka jest prognozowana frekwencja. 50 proc. respondentów zapewniło, że „zdecydowanie” weźmie udział w wyborach, a 15 proc. „raczej” skorzysta z prawa do oddania głosu. Łącznie to 65 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 21 proc. respondentów, w tym 13 proc. jest przekonanych, że nie zagłosuje, a 8 proc. „raczej nie”. 14 proc. ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu w dniach 28-31 lipca 2023 roku wzięły udział 1074 osoby.