„Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”. Eksperci komentują pytanie z referendum
W piątek, 11 sierpnia, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił pierwsze z pytań, które pojawi się w referendum. Jego treść brzmi następująco: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?” Przypomnijmy, że referendum będzie towarzyszyć wyborom parlamentarnym, które odbędą się w niedzielę 15 października.
Czego właściwie dotyczy pytanie referendalne?
Tuż po ogłoszeniu pytania pojawiły się głosy krytyki, że pytanie zostało niewłaściwie sformułowane. Zgodnie z wykazem przedsiębiorstw państwowych, tego rodzaju podmiotów jest zaledwie 18, z czego 7 znajduje się w upadłości albo likwidacji.
Przykładami aktywnych przedsiębiorstw państwowych jest Polska Żegluga Morska z siedzibą w Szczecinie, Porty Lotnicze z siedzibą w Warszawie czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych z siedzibą w Otwocku.
Wszystko wskazuje na to, że pytanie referendalne dotyczy przede wszystkim innego rodzaju podmiotów, tj. spółek z udziałem Skarbu Państwa. Tego rodzaju podmiotów jest ponad 400. Największe z nich to m.in. PKN Orlen, PGE, KGHM Polska Miedź, Enea, PKO BP, Grupa Azoty czy PZU.