APEC przeciw zmianom klimatu
Jak poinformował premier Australii John Howard, w sobotę, pierwszego dnia szczytu forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), liderzy 21 państw jednogłośnie przyjęli "Deklarację z Sydney ws. zmian klimatycznych, bezpieczeństwa energetycznego i wykorzystywania naturalnych źródeł energii".
Przyjęcie dokumentu, zaznaczył - australijski premier - świadczy przede wszystkim o wadze, jaką liderzy obrzeża Pacyfiku przywiązują do sprawy globalnego ocieplenia.
Dokument ma kompromisowy, "długofalowy" charakter - przewiduje podjęcie działań zmierzających do "spowolnienia, zahamowania a następnie odwrócenia" zmian klimatycznych oraz ustala niewiążące limity zużycia energii. Nadrzędnym celem ma być zmniejszenie zużycia surowców energetycznych o 25 proc. do roku 2030 i zahamowanie tzw. efektu cieplarnianego.
W dokumencie zaznaczono, iż rokowania na temat zmian klimatycznych miałyby odbywać się pod auspicjami ONZ.
Uczestnicy szczytu APEC obradują bez udziału mediów w słynnym budynku opery w Sydney, wokół którego zastosowano ostre środki bezpieczeństwa. W samym mieście, z dala od miejsca spotkania liderów Azji i Pacyfiku, demonstrowało w ciągu dnia w sobotę kilka tysięcy przeciwników konferencji. Nie doszło jednak do poważniejszych incydentów.pap, em