Ważyły się losy referendum. Mamy wyniki głosowania w Sejmie
PiS chce zorganizować referendum w dniu wyborów parlamentarnych, zadając w jego trakcie cztery pytania.
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Referendum razem z wyborami. Jak głosowali posłowie?
W głosowaniu przeprowadzonym w czwartek 17 sierpnia wzięło udział 452 posłów. Sejm poparł wniosek Rady Ministrów o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 233 polityków: 225 z klubu PiS, 3 z ruchu Kukiz'15, 3 z koła Polskie Sprawy oraz 2 niezrzeszonych: Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.
Przeciw zagłosowało 211 parlamentarzystów: 127 z klubu KO, 42 z Lewicy, 27 z Koalicji Polskiej, 6 z Polski2050, 3 z koła LD, 2 z Konfederacji oraz 4 niezrzeszonych w tym m.in. Artur Dziambor i Wojciech Maksymowicz.
Od głosu wstrzymało się 7 polityków Konfederacji oraz poseł niezrzeszony Bogusław Sonik. W głosowaniu nie wzięło udziału 8 posłów.
Czy trzeba brać udział w referendum?
Państwowa Komisja Wyborcza pod koniec czerwca wydała komunikat w sprawie udziału w referendum. Przypomniała, że zgodnie z przepisami żaden wyborca (osoba uprawniona do udziału w referendum) nie może być zmuszana do udziału w głosowaniu do jakiegokolwiek organu, ani do udziału w referendum.
„W przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może zatem zdecydować, wyłącznie według własnego uznania, o udziale np. jedynie w wyborach (bez udziału w referendum), udziału wyłącznie w referendum (bez głosowania w wyborach), jedynie w wyborach do Sejmu itd”. – pisała PKW.