Nowy sezon w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej: premiery baletowe i operowe, nowe wystawy i projekty edukacyjne
Sezon rozpoczęty został 20 sierpnia drugą edycją projektu zainicjowanego w ubiegłym roku przez Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatr Wielki – Operę Narodową. Tego dnia po raz drugi w Sali Moniuszki odbył się koncert Ukrainian Freedom Orchestra, która powstała w 2022 roku. W trakcie koncertu wybrzmiała m.in. uwertura do "Mocy przeznaczenia" Giuseppe Verdiego i "IX symfonia" Ludwiga van Beethovena, czyli słynna "Oda do radości". Niepowtarzalność tego repertuaru bazowała właśnie na tym utworze, który wykonany został po ukraińsku przez chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Spektakularnym koncertem w Warszawie Orkiestra rozpoczęła europejską trasę koncertową w najważniejszych salach koncertowych.
Uwielbiany Dracula
We wrześniu warszawska publiczność zobaczy spektakl baletowy, "Dracula" w choreografii Krzysztofa Pastora z muzyką Wojciecha Kilara. Ten doceniany przez widzów balet był nominowany do prestiżowej Helpmann Awards w kategorii „Najlepsze przedstawienie baletowe” i trzykrotnie nagradzany w konkursie Performing Arts WA Awards – za koncepcję i realizację spektaklu oraz za kostiumy i aranżację muzyczną.
Z myślą o najmłodszych przygotowany został inscenizowany koncert na motywach "Calineczki"Hansa Christiana Andersena. Historię opowiedziana piosenkami zaprezentowana zostanie na deskach Sceny Kameralnej Opery Narodowej.
W październiku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej po raz pierwszy na świecie zostanie wystawiona opera, "Ślepy tor"w reżyserii Marka Weissa. Rzadko kiedy w operze mamy do czynienia z sytuacją, kiedy twórcy danego tytułu są namacalnymi w realny życiu postaciami. A tak jest w przypadku tej prapremiery. Opera została napisana przez dwóch artystów Krzysztofa Meyera, który niedawno obchodził swoje 80. urodziny i Antoniego Liberę – autora głośnej powieści Madame, nominowanej do nagrody Nike.
Akcja utworu rozgrywa się na małej stacyjce w fikcyjnym księstwie Alpos – w samym centrum Europy, gdzie spotykają się pasażerowie podróżujący w różne strony. Jesteśmy świadkami zderzenia różnych światopoglądów i postawy społecznych. Kompozycją rządzi symboliczna liczba 3: trzy akty, trzy grupy pasażerów, trzy próby samobójcze (stąd podtytuł „do trzech razy sztuka”).
Medea zanurzona we współczesność
Kolejną premierą operową będzie "Medea" Luigiego Cherubiniego, której historia została oparta na tragedii Eurypidesa. Reżyser, Simona Stone, osadził akcję opery we współczesnej Europie wśród austriackiej elity i przedstawia dramat zdradzonej kobiety. Spektakl powstał w koprodukcji z Festiwalem w Salzburgu i polskiej publiczności zaprezentowany zostanie już w styczniu 2024 r.
W marcu 2024 roku zostanie zaprezentowany nowy spektakl Wojciecha Faruga – opera buffa "Cosi fan tutte", do której muzykę skomponował Wolfgang Amadeusz Mozart. Mimo, że opera ta stanowi komedię, reżyser postanowił nadać jej bardziej poważny rys i umieścił akcję w realiach wojennych.
Sztuka dla każdego
Ciekawą propozycją jest też balet "Pinokio"z muzyką Mieczysława Wajnberga. Kompozytor stworzył utwór, który ma za zadanie trafiać zarówno do dorosłych, jak i do najmłodszych widzów i jest uniwersalną opowieścią o trudach dorastania, przewadze słabości nad przemocą, poszukiwaniu wolności i błądzeniu.
W repertuarze sezonu 2023/24 nie zabraknie też najbardziej znanych i lubianych przez publiczność dzieł, takich jak: "Czarodziejski flet", "Madame Butterfly", "La Bohème", "Aida" oraz "Giselle".
Widzowie opery będą mieć także okazję wysłuchać najpiękniejszych arii operowych podczas spektaklów "Chorus Opera". Zabrzmią w ich trakcie m.in. uwielbiany mazur ze "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki czy "O Fortuna z Carmina" Burana Orffa. Pomysłodawcą projektu jest Patrick Fournillier, dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Myślę, że to wspaniałe, porywające widowisko, złożone z wielkich scen chóralnych, będzie miało naśladowców w innych teatrach operowych w naszej Ojczyźnie, bo chętnych do posłuchania i obejrzenia z pewnością nie zabraknie – opowiada Temida Stankiewicz-Podhorecka.
Ukłon w stronę młodego widza
Aby zyskać zainteresowanie młodych widzów, Teatr Wielki – Opera Narodowa przygotował występ dziecięcego Chóru Artos im. W. Skoraczewskiego wraz z zespołem tanecznym „Studio Artystyczne”. Odbędzie się on w formie interaktywnego spektaklu dla dzieci w wieku 6–1 2 lat. Koncepcja przedstawienia skupia się wokół gry edukacyjnej – wszystko po to, by zaskarbić sobie uwagę najmłodszych.
Miniony sezon zakończył się sukcesem i zadowoleniem widzów. Podobne ambicje przyświecają sezonowi 2023/24. Mecenasem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jest ORLEN, który od lat wspiera najważniejsze instytucje i wydarzenia kulturalne w Polsce.
Informacje o sezonie 2023/24 znaleźć można na stronie: https://teatrwielki.pl/repertuar/sezon-202324/ – wersja polska, https://teatrwielki.pl/repertoire/the-202324-season/ – wersja angielska