Nowy sondaż. To łączy PO, PiS, Trzecią drogę, Lewicę i Konfederację
Partie polityczne zaprezentowały swoje programy. Choć kampania rozpędziła się na dobre, sondaże nie wskazują większych zmian jeśli chodzi o preferencje Polaków. W dniach 15-18 września 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie.
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 35,4 proc. respondentów (36,2 proc. w poprzednim badaniu). Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 26,1 proc. ankietowanych (27,7 proc. w poprzednim badaniu).
Partie notują spadki poparcia. Najnowszy sondaż wyborczy
Podium zamyka Koalicja Polski 2050 z PSL (Trzecia Droga), która może liczyć na zaufanie 10,1 proc. Polaków (10,5 proc. poparcia w poprzednim badaniu), a na Konfederację swój głos oddałoby 9,5 proc. osób (10,4 proc. w poprzednim badaniu). Ostatnim ugrupowaniem, które miałoby szansę zasiadać w parlamencie jest Lewica, na którą głos oddałoby 8,0 proc. wyborców (8,2 proc. w poprzednim badaniu). Po raz pierwszy zmierzono poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców, które wynosi niespełna 2 proc.
Z badania wynika także, że niema 8 proc. ankietowanych Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos (w poprzednim badaniu było to 6 proc., a szacowana frekwencja wyborcza wynosi 65,9 proc. (w tym proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a 13,5 proc. „raczej tak”).
Research Partner poprosił o wskazanie prawdopodobnego podziału mandatów dr Macieja Onasza, adiunkta w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzącego badania rozkładu poparcia politycznego poszczególnych ugrupowań. Kształtuje się on następująco:
- Zjednoczona Prawica – 205 mandatów
- Koalicja Obywatelska – 138 mandatów
- Polska 2050 z PSL – 46 mandatów
- Konfederacja – 41 mandatów
- Lewica – 29 mandatów
- Mniejszość Niemiecka – 1 mandat
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 15-18.09.2023, na ogólnopolskiej próbie 1065 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.