W tym sondażu PiS bije konkurencję na głowę. Dzwonek alarmowy dla partii Kaczyńskiego
Kampania przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi jest już na ostatniej prostej. Do głosowania pozostało zaledwie 14 dni. Na niedzielę 1 października dwaj najwięksi konkurenci – Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska szykują duże wydarzenia.
Marsz Miliona Serc i konwencja PiS
Ulicami Warszawy przejdzie organizowany przez Donalda Tuska i jego partię Marsz Miliona Serc. Uczestnicy wyruszą z ronda Dmowskiego, następnie przejdą Marszałkowską, Świętokrzyską, al. Jana Pawła II aż do ronda Radosława. KO liczy na powtórkę z 4 czerwca – wówczas manifestacja opozycji okazała się wielkim sukcesem frekwencyjnym, który zaowocował kilkuprocentowym wzrostem w sondażach. Z kolei partia rządząca zapowiedziała na ten sam dzień dużą konwencję programową.
Tymczasem sondażownie na bieżąco sprawdzają, która partia ma największą szansę na zwycięstwo. W badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” sprawdzono, rządów którego ugrupowania najbardziej obawiają się ankietowani. W tym sondażu uczestników zapytano, której partii startującej w wyborach parlamentarnych nie chcieliby widzieć u władzy.
Sondaż. Rekordowy wynik Konfederacji
Zdecydowanym liderem zostało Prawo i Sprawiedliwość. Formację Jarosława Kaczyńskiego wskazało 39,5 proc. respondentów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 20,1 proc. Podium zamyka Konfederacja, która uzyskała 17,4 proc. wskazań. Jest to znacznie wyższy wynik niż partia m.in. Sławomira Mentzena, Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna notuje w sondażach poparcia.
5,2 proc. respondentów stwierdziło, że najgorszy dla nich scenariusz to ten, kiedy władzę w kraju przejmie Lewica. 3,8 proc. wybrało Trzecią Drogę a 2,4 proc. Bezpartyjnych Samorządowców. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aż 11,7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
– Odsetek osób, które nie chciałyby widzieć u władzy Prawa i Sprawiedliwości po wyborach parlamentarnych, rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 31 proc., powyżej 50 lat – 42 proc.). Najczęściej niechęć do przyszłych rządów PiS wyrażają respondenci z wykształceniem wyższym (42 proc.) – skomentowała wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.
– Co drugi badany z dochodem między 4001 a 5000 zł netto oraz podobny odsetek (49 proc.) osób z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców nie chciałby widzieć u władzy Prawa i Sprawiedliwości po wyborach parlamentarnych – dodała.