Masowy atak Hamasu. Rośnie bilans ofiar po obu stronach
Ponadto izraelskie media, za agencją Zaka, podały, że 260 ofiar śmiertelnych to uczestnicy festiwalu elektronicznego Supernova, który został celem terrorystów z Hamasu.
Trzydzieści sześć godzin po rozpoczęciu ostatnich działań wojennych ze strefy Gazy w kierunku południowego Izraela nadal wystrzeliwano rakiety.
ONZ twierdzi, że w wyniku odwetowych nalotów Izraela 123 tysiące Palestyńczyków zostało przesiedlonych ze Strefy Gazy, a blisko 74 tysięcy szuka schronienia w szkołach Szpitale w Gazie są przepełnione i borykają się z przerwami w dostawie prądu. Wielu Izraelczyków zostało wziętych jako zakładników. Reuters opisuje wydarzenia w regionie jako najbardziej śmiercionośne wtargnięciem na terytorium Izraela od ataków Egiptu i Syrii podczas wojny Jom Kippur 50 lat temu.
ONZ twierdzi, że w ostatnim źródle energii w Gazie, jedynej elektrowni, może za kilka dni wyczerpać się paliwo.
USA a Bliski Wschód. Biden obiecał pomoc
CNN informuje o doniesieniach, że Iran pomógł zorganizować bezprecedensowy atak Hamasu, chociaż sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że władze nie mają dowodów potwierdzających tę tezę. Zasugerował jednak, że Hamas mógł próbować zburzyć wyłaniające się porozumienie dyplomatyczne między Izraelem a Arabią Saudyjską, które stanowi sedno polityki prezydenta Joe Bidena na Bliskim Wschodzie.
Stany Zjednoczone przemieszczają swój lotniskowiec USS Gerald R. Ford w pobliże Izraela, po tym jak prezydent Biden obiecał solidne wsparcie Waszyngtonu dla Tel Awiwu. To najbardziej nowoczesny lotniskowiec amerykańskiej Marynarki Wojennej. Będą mu towarzyszyć krążownik rakietowy USS Normandy oraz cztery niszczyciele.
Państwa Zachodu w dużej mierze stanęły po stronie Izraela, podczas gdy prezydent Iranu Ebrahim Raisi zadzwonił do szefa Hamasu, aby pogratulować mu „zwycięstwa”, a Hezbollah i protestujący w różnych krajach Bliskiego Wschodu wychwalali Hamas.