NA ŻYWO: Wybory parlamentarne 2023 i referendum. PKW o pierwszych zakłóceniach
- Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu w Polsce odbywa się w obwodowych komisjach wyborczych. We Wprost wyjaśniamy, jak oddać ważny głos i prezentujemy listy wyborcze.
- Wybory trwają w godzinach 7-21 i przez cały ten czas obowiązuje cisza wyborcza, która kończy się dopiero po zamknięciu lokali.
- Wyborom towarzyszy referendum ogólnopolskie, w którym udział nie jest obowiązkowy: można zagłosować w wyborach i nie wziąć udziału w referendum.
- Po godzinie 21 poznamy wyniki sondaży exit poll.
- W ciągu dnia Państwowa Komisja Wyborcza podaje informacje na temat frekwencji i ewentualnych incydentów wyborczych.
- Najnowsze informacje można śledzić przez cały dzień w naszej relacji NA ŻYWO we Wprost.
Wybory parlamentarne 2023. Jak głosować?
W wyborach parlamentarnych 2023 Polacy głosują na kandydatów na posłów i senatorów. Po otrzymaniu karty do głosowania należy zgłosić się do komisji wyborczej właściwej dla naszego miejsca zameldowania (albo do tej, do której się przepisaliśmy) i okazać dowód tożsamości. W tych wyborach po raz pierwszy mamy do czynienia z nowością: nie trzeba mieć ze sobą plastikowego dowodu, można skorzystać z aplikacji mObywatel.
Komisja sprawdzi, czy jesteśmy wpisani na listę wyborców. Jeżeli tak, otrzymamy od przedstawiciela komisji dwie jednostronicowe karty do głosowania: jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu. Komisja wyborcza wyda także kartę referendalną. Głosowanie w referendum nie jest obowiązkowe i na etapie pobierania kart można z niego zrezygnować.
W wyborach do Sejmu i Senatu mamy do oddania po jednym głosie: na jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. Aby zagłosować, należy postawić na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.
W przypadku referendum głos jest ważny, gdy postawimy znak X przy odpowiedzi na dane pytanie w jednej z kratek. Odpowiedź może brzmieć tak lub nie.
Po oddaniu głosu należy wrzucić kartę do urny wyborczej znajdującej się w lokalu. UWAGA! Nie można wynosić z lokalu kart wyborczych ani referendalnych.