Spotkanie Putina z Xi Jinpingiem w Pekinie. „Chiny i Rosja utrzymały bliską współpracę”
W dniach 17-18 października, tj. od wtorku do środy, w Pekinie odbywa się międzynarodowa konferencja Inicjatywy Pasa i Szlaku. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele130 krajów.
Czym jest Inicjatywa Pasa i Szlaku?
Wyjaśnijmy, że Inicjatywa Pasa i Szlaku to zainicjowany przez Chiny w 2013 r. projekt infrastrukturalny. Celem projektu jest utworzenie współczesnego odpowiednika Jedwabnego Szlaku, czyli drogi handlowej łączącej przez wiele stuleci Państwo Środka z Europą.
Wśród uczestników konferencji znalazł się prezydent Rosji Władimir Putin. Tuż przed jego wystąpieniem część europejskich delegatów demonstracyjnie opuściła salę. Wśród nich znalazł się m.in. były premier Francji Jean-Pierre Raffarin.
Druga zagraniczna wizyta Putina od 24 lutego 2022 r.
To druga zagraniczna wizyta Putina od chwili rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Pierwsza wizyta, której celem był Kirgistan, odbyła się w dniach 12-13 października. Przypomnijmy, że satrapa Kremla nie może swobodnie podróżować po świecie.
W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wystawił bowiem nakaz aresztowania Putina. Do jego aresztowania są zobowiązane wszystkie kraje – dokładnie 123 – które ratyfikowały Rzymski Statut MTK z 17 lipca 1998 r. Wśród sygnatariuszy tego dokumentu nie ma ani Chin, ani Kirgistanu.
Xi Jinping: Chiny i Rosja utrzymały bliską współpracę
W trakcie wizyty w Pekinie Putin spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Przedmiotem ich rozmów było zacieśnienie rosyjsko-chińskich relacji. Xi podkreślił, że wymiana handlowa między krajami znajduje się na rekordowo wysokim poziomie.
– Chiny i Rosja utrzymały bliską współpracę. Wzajemne zaufanie między dwoma krajami stale się umacnia – oświadczył przywódca Chin po zakończeniu spotkania z Putinem.
Xi Jinping: Wtedy świat stanie się jeszcze lepszy
Warto dodać, że trakcie przemówienia na konferencji Xi wezwał do rosyjsko-chińskiej współpracy na rzecz międzynarodowej „równości i sprawiedliwości”.
Xi sprzeciwił się także nakładaniu sankcji. Odnosiło się do wtorkowej zapowiedzi Departamentu Handlu USA w sprawie zaostrzenia kontroli eksportu m.in. chipów do Państwa Środka.
– Konfrontacja ideologiczna, rywalizacja geopolityczna i polityka blokowania nie są dla nas wyborem. Sprzeciwiamy się sankcjom gospodarczym i zakłóceniom w łańcuchu dostaw (...) Chiny mogą dobrze sobie radzić tylko wtedy, gdy świat radzi sobie dobrze. Kiedy Chiny poradzą sobie dobrze, wtedy świat stanie się jeszcze lepszy – powiedział Xi do uczestników konferencji.